UE: szanujemy niechęć wschodu do integracji

UE: szanujemy niechęć wschodu do integracji
(fot. shutterstock.com)
PAP / rj

Unia Europejska szanuje wybór państw, które nie zabiegają o pełne stowarzyszenie z UE - powiedział w poniedziałek w Mińsku komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn. Dodał, że Unia oczekuje uczciwych wyborów na Białorusi.

- UE szanuje wybór tych, którzy nie stawiają sobie za cel stowarzyszenia, a następnie integracji poprzez umowę o stowarzyszeniu z UE - oświadczył Hahn. Komisarz przyjechał do białoruskiej stolicy na nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych i środowiska naturalnego państw Partnerstwa Wschodniego (PW).

Hahn podkreślił przy tym, że Unia Europejska jest gotowa do współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego, także poprzez angażowanie w ten proces społeczeństwa obywatelskiego. Podkreślił, że PW to jeden z podstawowych elementów stosunków między państwami należącymi do tej inicjatywy a UE.

Szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej podkreślił ze swej strony, że Białoruś zawsze opowiadała się za pragmatycznym podejściem do rozmaitych inicjatyw w ramach PW.

DEON.PL POLECA

- Państwa europejskie i nasze kraje powinny utrzymać dobre stosunki w Partnerstwie Wschodnim i kontynuować ich rozwijanie - zaznaczył Makiej. Dodał, że ma to związek z zagrożeniami, wobec których stoi ten region. Przy tym nie ma jednego rozwiązania tego problemu, gdyż każde z państw ma własne priorytety i poglądy na niektóre kwestie - ocenił.

- Powinniśmy pracować nad budowaniem mocnych relacji z Europą, ale jednocześnie pamiętać, że nasze państwa powinny pozostać silne i niezależne - dodał. Oświadczył, że Partnerstwo Wschodnie powinno uwzględniać opinie wszystkich zainteresowanych stron, aby uniknąć konfliktów.

Hahn powiedział też na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania, że UE oczekuje od Białorusi przeprowadzenia otwartych i uczciwych wyborów. Na jesieni mają odbyć się w tym kraju wybory prezydenckie. - Nie mogę przewidzieć wyników wyborów, ale będziemy obserwować, jak przebiegają - zapowiedział.

Makiej zadeklarował, że Białoruś chce przeprowadzić głosowanie w sposób jak najbardziej przejrzysty. - Nie zamierzamy zatajać procesu przygotowania oraz przeprowadzania tych wyborów, bo zależy nam na ich transparentności - zapewnił.

Wcześniej w poniedziałek komisarz Hahn spotkał się z przedstawicielami białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, m.in. z szefem niezależnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ) Andrejem Bastuncem oraz koordynatorem forum społeczności obywatelskich PW na Białorusi Andrejem Jahorauem.

Jak poinformował Jahorau, mówiono m.in. o tym, że kwestia więźniów politycznych oraz stan przestrzegania praw człowieka na Białorusi utrudniają obecnie rozwój stosunków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE: szanujemy niechęć wschodu do integracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.