UE: szef unijnej dyplomacji zaprosił szefa MSZ Iraku do Brukseli

UE: szef unijnej dyplomacji zaprosił szefa MSZ Iraku do Brukseli
(fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)
PAP / jb

Wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych UE Josep Borrell rozmawiał w weekend z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem na temat ostatnich wydarzeń w jego kraju i zaprosił go do Brukseli - poinformowała w niedzielę unijna dyplomacja.

 

"Josep Borrell wyraził głębokie zaniepokojenie ostatnią eskalacją gwałtownej przemocy w Iraku, w tym zabójstwem (irańskiego) generała Kasema Sulejmaniego. Wezwał Iran do zachowania powściągliwości i uważnego rozważenia jakichkolwiek reakcji, aby uniknąć dalszej eskalacji, która zaszkodzi całemu regionowi i jego mieszkańcom" - podkreślono w oświadczeniu.

Szef unijnej dyplomacji zaoferował swe pełne zaangażowanie na rzecz deeskalacji sytuacji. Podkreślił, że polityczne rozwiązanie obejmujące cały region jest jedyną drogą naprzód i że UE jest gotowa je poprzeć.

Borrell i Zarif rozmawiali także o znaczeniu utrzymania porozumienia nuklearnego z 2015 r., które "nadal jest kamieniem węgielnym światowej architektury nierozprzestrzeniania broni jądrowej i ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa regionu i świata".

Wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych Unii potwierdził swoją determinację, by nadal pełnić rolę koordynatora i zachować jedność pozostałych stron umowy w celu poparcia porozumienia i jego pełnej realizacji przez wszystkie strony - zaznaczono w komunikacie.

Rozmowa z Mohammadem Dżawadem Zarifem odbyła się w kontekście kontaktów telefonicznych, które wysoki przedstawiciel UE prowadził od piątku z ministrami spraw zagranicznych wielu krajów UE i regionu. W ramach tych rozmów omawiał ostatnie wydarzenia i kroki mające na celu zmniejszenie napięć.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo uznał reakcję państw europejskich na zabicie przez siły amerykańskie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego za - jak to określił - "niewystarczająco pomocną".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE: szef unijnej dyplomacji zaprosił szefa MSZ Iraku do Brukseli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.