UE ws. bezrobocia wśród młodych Polaków

UE ws. bezrobocia wśród młodych Polaków
(fot. Giampaolo Squarcina Source / CC - BY - NC - ND / flickr.com)
PAP / rj

Państwa unijne będą miały w tym roku miliard euro na wsparcie inicjatyw mających poprawić zatrudnienie młodzieży. Decyzję o zwiększeniu zaliczek w ramach inicjatywy na rzecz młodych zatwierdzili ministrowie państw UE. Polska może liczyć na ponad 75 mln euro.

Propozycję, którą zaaprobowali we wtorek przedstawiciele krajów unijnych zaprezentowała w lutym komisarz ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen. Decyzja ta ma przyspieszyć wdrożenie inicjatywy na rzecz zatrudnienia młodych, która została opracowana głównie z myślą o krajach zmagających się z rekordowo wysoką stopą bezrobocia wśród osób do 25 lat. Budżet inicjatywy, która została przyjęta w 2013 roku, wynosi 3,2 mld euro. Taka sama kwota ma być przeznaczona na ten cel z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Większość programów, które mają być realizowane przez państwa członkowskie w ramach inicjatywy, jest już gotowa, jednak stolice mają trudności z ich wdrażaniem ze względu na brak środków. Właśnie dlatego KE zdecydowała się przyspieszyć wypłacanie zaliczek. Obecnie prefinansowanie zakłada wypłatę 1-1,5 proc. wartości programu, a po przyjęciu propozycji KE zwiększy się ono do 30 proc.

W skali UE oznacza to, że zamiast ok. 67 mln euro państwa członkowskie otrzymają w tym roku na programy walki z bezrobociem wśród młodych miliard euro. - Rozporządzenie przyjęte przez Radę UE likwiduje "wąskie gardło" w realizacji inicjatywy na rzecz młodych - podkreślono w komunikacie prasowym w tej sprawie. Nowe przepisy wejdą w życie dzień po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

W związku z tym, że program adresowany jest do regionów z bezrobociem wśród młodych przekraczającym 25 procent, w Polsce skorzystać z niego mogą tylko niektóre regiony - 10 z 16 województw. Z informacji udostępnionych wcześniej przez KE wynika, że całkowita kwota, jaka może trafić do naszego kraju, to 252 mln euro, a po przyjęciu propozycji KE w tym roku możemy otrzymać 75,7 mln euro.

DEON.PL POLECA

Polski Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, w ramach którego będą wydawane te środki, został zatwierdzony przez KE w grudniu ubiegłego roku.

W ubiegłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawili program "Pierwsza praca". Zakłada on dofinansowanie przez rząd, przez pierwszy rok, zatrudnienia w pełnym wymiarze młodej osoby, do 30. roku życia.

Według danych KE w UE obecnie ok. 7 mln młodych ludzi nie pracuje, nie uczy się, ani nie odbywa stażu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UE ws. bezrobocia wśród młodych Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.