Ukraina ma koalicję i nowego premiera

Ukraina ma koalicję i nowego premiera
Mykoła Azarow - nowy premier Ukrainy (fot. kmu.gov.ua)
PAP / drr

W Radzie Najwyższej Ukrainy ogłoszono powstanie nowej koalicji parlamentarnej o nazwie "Stabilność i Reformy". Premierem został Mykoła Azarow.

Ugrupowania nowej koalicji dysponują ogółem 219 mandatami. Według Łytwyna podpisy pod umową koalicyjną złożyło tymczasem 235 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.

Choć Łytwyn nie podał, z jakich klubów pochodzi dodatkowych 16 posłów, obserwatorzy twierdzili wcześniej, że do koalicji przystąpi po kilku przedstawicieli części bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona oraz Bloku zdymisjonowanej w ubiegłym tygodniu premier Julii Tymoszenko. Dwa ostatnie ugrupowania oznajmiły, że przechodzą do opozycji.

Powołanie koalicji "Stabilność i Reformy" stało się możliwe po zainicjowanej przez Partię Regionów zmianie ustawy o porządku tworzenia większości parlamentarnej.

Wcześniej koalicja mogła być powoływana wyłącznie przez kluby parlamentarne. We wtorek Rada Najwyższa przegłosowała nowelizację ustawy, zgodnie z którą koalicja może być tworzona przez kluby i przez deputowanych. W środę zmiany te zostały zatwierdzone podpisem prezydenta Janukowycza.

Poprzednia koalicja, do której wchodził BJuT, NU-LS i Blok Łytwyna została rozwiązana 2 marca. Dzień później, 3 marca, parlament wyraził wotum nieufności dla rządu premier Tymoszenko.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina ma koalicję i nowego premiera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.