Ukraina ogłosiła oficjalne wyniki wyborów

Ukraina ogłosiła oficjalne wyniki wyborów
(fot. PAP/EPA/ALEKSEY FURMAN)
PAP / ad

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) na Ukrainie ogłosiła w niedzielę oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych z 28 października. Zwyciężyła rządząca Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, zdobywając 185 mandatów w 450-osobowym parlamencie.

Opozycja oświadczyła, że nie uznaje wyników wyborów w kilku okręgach jednomandatowych i oskarżyła CKW o "kradzież głosów opozycyjnych kandydatów".

Zgodnie z danymi CKW na drugim i trzecim miejscu znalazły się partie opozycyjne: Batkiwszczyna (Ojczyzna) byłej premier Julii Tymoszenko, która znajduje się obecnie w więzieniu, i Udar (Cios) znanego boksera Witalija Kliczki. Otrzymały one odpowiednio 101 i 40 miejsc w Radzie Najwyższej.

DEON.PL POLECA

Czwarte miejsce uzyskała nacjonalistyczna i także opozycyjna partia Swoboda, która zdobyła 37 mandatów, a na piątym uplasowali się komuniści z 32 mandatami.

W nowym parlamencie zasiądzie również siedmiu przedstawicieli innych, mniejszych partii, oraz 43 posłów niezależnych.

CKW ogłosiła w niedzielę nazwiska tylko 445 posłów. W pięciu jednomandatowych okręgach wyborczych ustalenie wyników głosowania - jak podała wcześniej CKW - było niemożliwe i wybory zostaną tam powtórzone. Chodzi o okręgi, w których - według ocen opozycji - mimo wstępnych informacji o wygranej kandydatów opozycyjnych zwycięzcami ogłoszono ludzi lojalnych wobec władz.

"Nigdy nie uznamy takiej decyzji CKW i nie uważamy tych osób za wybrane z woli narodu, lecz za przestępców. Zrobimy wszystko, by ci obywatele nie złożyli przysięgi poselskiej i jesteśmy przekonani, że składająca się z takich ludzi Rada Najwyższa nie będzie miała demokratycznej legitymacji" - czytamy w oświadczeniu Batkiwszczyny, która twierdzi, że w wielu okręgach jednomandatowych wyniki wyborów zostały sfałszowane.

Ukraińcy wybierali połowę parlamentu z list partyjnych, a drugą połowę w okręgach jednomandatowych.

Dzień po wyborach Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oświadczyła, że startujący w nich kandydaci nie mieli równych szans, przede wszystkim z powodu nadużywania władzy przez administrację państwową.

"Ze względu na nadużycia władzy i nadmierną rolę pieniędzy w tych wyborach wydaje się, że nastąpił regres w procesie demokracji na Ukrainie" - zaznaczyła wówczas wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Walburga Habsburg Douglas.

Oświadczenie to skrytykowała ukraińska dyplomacja, która uznała, że wnioski te były "osobistymi, bezpodstawnymi i emocjonalnymi rozmyślaniami" niektórych członków międzynarodowej misji obserwacyjnej, a nie stanowiskiem ogólnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina ogłosiła oficjalne wyniki wyborów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.