Ukraina ponownie zwróciła się do ETPCz ws. 24 marynarzy zatrzymanych przez Rosję

Ukraina ponownie zwróciła się do ETPCz ws. 24 marynarzy zatrzymanych przez Rosję
(fot. Andreas Wolochow / Shutterstock.com)
PAP / kw

Władze w Kijowie ponownie zwróciły się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie 24 żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej, zatrzymanych przez Rosję podczas ataku na okręty Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.

Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało we wtorek, że pismo w tej sprawie skierowano do ETPCz dzień wcześniej. Ukraina domaga się w nim, by Trybunał uznał, iż podczas zatrzymania Rosja złamała prawa ukraińskich marynarzy i że są oni bezprawnie przetrzymywani na terenie Federacji Rosyjskiej.

DEON.PL POLECAZa bezprawne Ukraina uznała również objęcie jej obywateli śledztwem - powiedział wiceminister sprawiedliwości Iwan Liszczyna, cytowany na Facebooku resortu.

Na początku grudnia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Rosja nie odpowiedziała Europejskiemu Trybunałowi na pytanie o zatrzymanie 24 marynarzy. Ministerstwo sprawiedliwości informowało wówczas, że ETPCz zobowiązał Moskwę do przekazania informacji na ich temat do 3 grudnia.

Trybunał zwrócił się o informacje o podstawach prawnych do zatrzymania Ukraińców, miejscu ich przetrzymywania, ranach, które odnieśli podczas ataku na ich okręty oraz o udzielonej pomocy medycznej - ogłosił wówczas ukraiński resort.

Rosjanie zatrzymali 24 ukraińskich marynarzy po ostrzelaniu 25 listopada trzech małych okrętów marynarki wojennej Ukrainy w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, która łączy Morze Czarne z Morzem Azowskim. Ukraińskie jednostki zostały przejęte, a marynarze decyzją sądu umieszczeni w areszcie. Podczas ataku trzech z nich zostało rannych.

Rosja podejrzewa załogi ukraińskich okrętów o popełnienie przestępstwa polegającego na nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej. Ukraina uważa, że marynarze nie złamali prawa międzynarodowego oraz że powinni być traktowani przez Rosję jako jeńcy wojenni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina ponownie zwróciła się do ETPCz ws. 24 marynarzy zatrzymanych przez Rosję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.