Ukraina: prezydent przyjął dymisję rządu

Ukraina: prezydent przyjął dymisję rządu
Wiktor Janukowycz (fot. Igor Kruglenko / wikipedia.pl)
PAP / pz

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przyjął w poniedziałek dymisję rządu premiera Mykoły Azarowa. Gabinet ma pełnić obowiązki do czasu powołania nowego rządu. Dekret w tej sprawie opublikowano na prezydenckiej stronie internetowej.

Janukowycz sugerował ostatnio, że Azarow opuści wkrótce stanowisko i przejdzie do pracy w parlamencie, dokąd trafił jako numer jeden z listy rządzącej Partii Regionów w październikowych wyborach.

Ukraińska konstytucja nie wymaga zmiany rządu po wyborach parlamentarnych, jednak w ich wyniku do Rady Najwyższej dostał się nie tylko obecny premier Azarow, ale i część członków jego gabinetu. Janukowycz zapowiadał, że nie będzie zatrzymywał w rządzie ministrów, którzy zechcą zamienić swe teki na mandaty poselskie.

W wyborach do parlamentu 28 października Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Izby z list partyjnych, a drugą w okręgach jednomandatowych. W wyniku głosowania Partia Regionów zdobyła 185 mandatów, co oznacza, że nie ma ona większości w Radzie Najwyższej. Obecnie stara się ją zbudować, prowadząc rozmowy z kandydatami niezależnymi.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: prezydent przyjął dymisję rządu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.