Ukraina: Przygotować się do wznowienia walk

Ukraina: Przygotować się do wznowienia walk
(fot. PAP/EPA/PHOTOMIG)
PAP / ptsj

Ukraińskie siły rządowe powinny przygotować się do wznowienia walk z prorosyjskimi rebeliantami na wschodzie kraju - oświadczył w środę podczas posiedzenia rządu w Kijowie minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak."Obserwujemy wzmacnianie sił ugrupowań terrorystycznych, w tym także ze strony Federacji Rosyjskiej. Śledzimy ich ruchy, znamy miejsca dyslokacji i, oczywiście, oczekujemy na nieprognozowane działania z ich strony" - ostrzegł.

Minister poinformował, że w oczekiwaniu na możliwą ofensywę bojowników z samozwańczych prorosyjskich republik ludowych (Donieckiej i Ługańskiej) prowadzone są szkolenia sił rezerwowych, a wojska, które uczestniczą w operacji antyterrorystycznej w Donbasie przygotowują dwie linie obronne na umownej granicy z terytoriami kontrolowanymi przez buntowników.

Połtorak przekazał jednocześnie, że jego resort zakupił w bieżącym tygodniu nowy sprzęt wojskowy o wartości miliarda hrywien (ok. 230 mln złotych).

Od 5 maja w Donbasie obowiązuje zawieszenie broni, zgodnie z ustaleniami zawartymi między Ukrainą a Rosją z udziałem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), jednak jest ono nieustannie naruszane.

Separatyści twierdzą, że porozumienie pokojowe łamie strona ukraińska, ta jednak utrzymuje, że nie atakuje przeciwnika, a prowadzi wyłącznie działania obronne.

Ukraińcy prawie codziennie alarmują o ruchach wojsk rosyjskich nad swoją granicą oraz podają wiadomości o kolejnych kolumnach pojazdów wojskowych, w tym czołgów, wjeżdżających na ich terytorium z Rosji. Informacje o aktywnych ruchach wojsk rosyjskich przy ukraińskich granicach potwierdza NATO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: Przygotować się do wznowienia walk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.