Ukraina: separatyści nie chcą mediacji UE i USA

Ukraina: separatyści nie chcą mediacji UE i USA
(fot. abaransk / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / psd

Po Rosji również prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy odrzucają mediacje Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w ukraińskim kryzysie.

Przywódca separatystów Andriej Purgin, wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, oświadczył w czwartek w Doniecku, że rozwiązanie można znaleźć tylko w rozmowach z kierownictwem w Kijowie i z przedstawicielami Rosji oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Gdyby w negocjacjach uczestniczyli przedstawiciele UE i USA, separatyści byliby w mniejszości i trudno byłoby im prezentować swoje stanowisko - dodał kolega Purgina, Aleksiej Karjakin, jeden z liderów separatystów z obwodu ługańskiego.

We wtorek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie z szefem dyplomacji Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem również odrzucił mediacje UE i USA w ukraińskim kryzysie.

Prozachodnie kierownictwo ukraińskie opowiada się natomiast za taką poszerzoną formułą. Kijów zasugerował też możliwość rozmów z udziałem państw Trójkąta Weimarskiego - Polski, Niemiec i Francji.

DEON.PL POLECA

Według danych ONZ, w konflikcie między armią ukraińską a prorosyjskimi separatystami zginęło od kwietnia br. ponad 4 tys. ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina: separatyści nie chcą mediacji UE i USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.