Ukraina: sytuacja na Majdanie spokojna

Ukraina: sytuacja na Majdanie spokojna
(fot. EPA/Maksim Szipenkow)
PAP / drr

Na kijowskim Majdanie panuje w niedzielę rano spokój. Ludzie spacerują i odpoczywają, ale jednocześnie przy wszystkich barykadach i wjazdach wystawiona jest ochrona.

Około 300 mieszkańców Majdanu ogląda zdjęcia sprzed kilku lat, na których prezydent Wiktor Janukowycz, pozbawiony w sobotę władzy przez parlament, oprowadza dziennikarzy po swojej posiadłości Meżyhiria. Gdy Janukowycz opuścił w sobotę Kijów, a z Meżyhiria znikła jego prywatna ochrona, na teren posiadłości bez przeszkód wchodzili dziennikarze i zwiedzający.

Wielu aktywistów Majdanu w niedzielę rano spało w namiotach lub zajętych przez demonstrantów budynkach. Za barykadami po centralnej ulicy Kijowa - Chreszczatyku - spacerowało kilkaset osób. Jednocześnie wszystkie wejścia i barykady na Majdanie są obstawione przez patrole i straże. Rano siły samoobrony przeprowadziły zwykłą zmianę warty na tych posterunkach.

Pod kijowskim lotniskiem jeszcze w sobotę wieczorem samoobrona Majdanu zatrzymała kolumnę wiozącą znanych polityków, ponieważ naruszyła ona zasady ruchu. Kolumna, w której jechała była premier Julia Tymoszenko i polityk Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk, próbowała pojechać innym wyjazdem, niż ten wyznaczony przez samoobronę. Aktywiści zatrzymali samochody polityków i upomnieli ich.

"Trochę nam się nie spodobało to, jak tędy wyjeżdżaliście. Ochrona ochroną, wszystko rozumiemy, ale my chcemy zbudować nową Ukrainę, w której nie będzie uprzywilejowanych. Wyjazd dla wszystkich jest tam, a wy rzuciliście się jechać tędy" - zwrócił uwagę Jaceniukowi jeden z działaczy. Inny upomniał polityka za to, że członek jego ekipy zwrócił się do "człowieka dwa razy starszego" słowami: "co się pan ciska?". "Jeszcze nie jest pan u władzy, a już takie zachowanie" - zbeształ Jaceniuka rozmówca. Polityk obiecał poprawę.

DEON.PL POLECA

Z kolei Tymoszenko, po zatrzymaniu jej samochodu, aktywiści prosili, by nie zapomniała, "kto zrobił tę rewolucję i nie zawiodła narodu". Była premier zapewniła, że tego nie uczyni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina: sytuacja na Majdanie spokojna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.