Ukraina: sytuacja na Morzu Czarnym spokojna, "korytarze zbożowe" działają

Ukraina: sytuacja na Morzu Czarnym spokojna, "korytarze zbożowe" działają
Fot. PAP/EPA/STR
PAP / tk

Sytuacja na Moru Czarnym jest na razie spokojna, a korytarze dla statków ze zbożem działają – oświadczyła rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu w Kijowie.

- Sytuacja na Morzu Czarnym jest dość spokojna i stabilna, bo jest zapewnione funkcjonowanie „korytarzy zbożowych” pod międzynarodowymi gwarancjami i monitoringiem stambulskiego centrum koordynacyjnego. Te gwarancje na razie działają i statki płyną bez jakichkolwiek przeszkód – oznajmiła rzeczniczka.

DEON.PL POLECA
Humeniuk podkreśliła przy tym, że zagrożenie nie zniknęło, gdyż na Morzu Czarnym przebywają okręty floty rosyjskiej – trzy jednostki wyposażone łącznie w 24 rakiety manewrujące Kalibr.

W piątek agencja Ukrinform zaznaczyła, że morskimi „korytarzami zbożowymi” z Ukrainy wyeksportowano już około 375 tys. ton ziarna i innych towarów rolno-spożywczych.

"Korytarze zbożowe" utworzono w ramach wynegocjowanego w lipcu przez Turcję i ONZ porozumienia pomiędzy Ukrainą a Rosją, która od początku inwazji w lutym blokowała ukraiński eksport morski.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Ukraina: sytuacja na Morzu Czarnym spokojna, "korytarze zbożowe" działają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.