Ukraina walczy z separatystami

Ukraina walczy z separatystami
(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
PAP / mm

Siły bezpieczeństwa Ukrainy opanowały dwa punkty kontrolne utworzone przez prorosyjskich separatystów na drogach prowadzących do Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformowało ukraińskie MSW. Samo miasto jest w rękach separatystów.

Akcja, którą przeprowadzono we wtorek w godzinach wieczornych, obyła się bez ofiar - przekazano w komunikacie.

Ukraińskie media donoszą jednak w środę, że separatyści zajęli siedzibę kolejnej rady miejskiej. Stało się to w położonym na południu obwodu donieckiego 90-tysięcznym mieście Krasnyj Łucz. Nad gmachem rady zawisła flaga Rosji.

Choć władze Ukrainy prowadzą na wschodzie kraju operację antyterrorystyczną, separatyści bez żadnego oporu ze strony milicji przejmują budynki administracyjne w kolejnych miastach. We wtorek opanowali w Ługańsku siedziby administracji obwodowej i prokuratury oraz gmach obwodowego MSW; od początku kwietnia okupują w tym mieście także delegaturę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Przejmując najważniejsze dla istnienia państwa obiekty separatyści przygotowują się do referendum, które zamierzają przeprowadzić 11 maja. Mieszkańcy wschodnich obwodów mają w nim odpowiedzieć na pytanie, czy popierają oderwanie się od Ukrainy. Siły prorosyjskie nie ukrywają, że ich celem jest przyłączenie regionu do Rosji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukraina walczy z separatystami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.