Ukraina: wolontariusze odbudowali zniszczony budynek straży pożarnej

Ukraina: wolontariusze odbudowali zniszczony budynek straży pożarnej
Fot. PAP/Mykola Kalyeniak
PAP / tk

Budowanie Ukrainy Razem (BUR) to organizacja wolontariuszy, która powstała w 2014 roku, gdy rozpoczęła się wojna na wschodzie Ukrainy. Wówczas grupa chłopaków i dziewcząt zebrała się i pojechała do Kramatorska, aby odrestaurować zniszczone przez wojnę mieszkania. Dziś BUR wyrósł na ogromny ruch, który zrzesza ponad 5 tysięcy wolontariuszy. W Makarowie BUR odbudował budynek administracyjny Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Na początku marca budynek administracyjny DSNS w Makarowie został zaatakowany przez wojska rosyjskie. Rakieta uderzyła w drugie piętro budynku. Doszło do pożaru, który strażakom udało się ugasić. Ze względu na intensywny ostrzał artyleryjski konieczne było jednak wycofanie sił i sprzętu przeciwpożarowego. Gdy więc doszło do drugiego ataku, ogień się rozprzestrzenił i drugie piętro wraz z dachem całkowicie spłonęło.

DEON.PL POLECA
Wolontariusze odbudowali budynek straży pożarnej

Zdesperowani strażacy o pomoc w odbudowie zwrócili się do BUR. - Sami odrestaurowali dach, a my zaangażowaliśmy się w prace wewnątrz budynku, w pełni wyposażamy drugie piętro, aby funkcjonariusze DSNS mogli realizować swoje zadania – opowiada Tetiana, która dołączyła do BUR w 2020 r.

- W projekt zaangażowanych było około 90 osób. Pierwszy etap to pracy demontażowe i przygotowawcze. Drugi etap to szpachlowanie, skręcanie gipsowo-kartonowego sufitu. Wreszcie malowanie i ułożenie laminatu, by był możliwy powrót strażaków do pracy – opowiedział o pracy wolontariuszy Mychajło z Charkowa.

Co jeszcze robi BUR? Aranżuje przestrzenie dla osób przesiedlonych, przystosowują akademiki i inne kompleksy dla potrzeb osób, które utraciły swoje domy.

W projekcie brały udział osoby z całej Ukrainy, ale z zagranicy, pośród nich Andrew z USA, który 3 lata studiował na Ukrainie. Teraz wziął urlop z pracy i przyjechał na dwa miesiące, by wspomóc BUR.

- To była potrzeba serca. W Ameryce się urodziłem, to dom, który został mi dany, a Ukraina to dom, który dla siebie stworzyłem – wyjaśnił, dlaczego wrócił do ogarniętej wojną Ukrainy.

- Kocham ten kraj, Ukraińcy muszą wygrać tę wojnę, być wolni i suwerenni - podkreślił.

- Im więcej ludzi zobaczy zniszczone domy, dostrzeże, że to Rosja jest agresorem – wtóruje mu Mychajło z Zaporoża, którego też bardzo cieszy, że do zespołu dołączają ludzie z zagranicy. - To dla nich okazja, by lepiej zrozumieć, co dzieje się na Ukrainie i postawy samych Ukraińców, którzy coraz częściej decydują się nie opuszczać kraju. Dzięki BUR młodzi stają się bardziej świadomi - podkreślił.

- To też możliwość przyłączenia się do czegoś ważnego, bo ta wojna nie jest tylko ukraińską wojną, to wojna całego cywilizowanego świata – podsumowała Tetiana.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Łysek

Zło jest bliżej niż ci się wydaje…

Sokółka, mała urokliwa miejscowość na Podlasiu. Spokojne życie mieszkańców przerywa zagadkowe zaginięcie proboszcza. Strach i napięcie potęguje wiadomość, że w okolicy doszło do brutalnej zbrodni.

Grzegorz Sobal, kiedyś...

Skomentuj artykuł

Ukraina: wolontariusze odbudowali zniszczony budynek straży pożarnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.