UNESCO: Ponad 340 uszkodzonych obiektów sztuki w Ukrainie

UNESCO: Ponad 340 uszkodzonych obiektów sztuki w Ukrainie
Mała Komyszuwacha, Ukraina, 14.02.2024. Zniszczona przez wojska rosyjskie Cerkiew Świętej Trójcy we wsi Mała Komyszuwacha w obwodzie charkowskim (Fot. PAP/Vladyslav Musiienko)
KAI/dm

Od początku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury stwierdziła zniszczenia w 341 miejscach kultury. Jednym z najbardziej zniszczonych obiektów jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego katedra Przemienienia Pańskiego na Starym Mieście w Odessie, poinformowała UNESCO.

Katedra w Odessie została zniszczona w 1936 roku pod rządami Józefa Stalina i odbudowana zgodnie z oryginałem w latach 2000-2002. Tydzień temu włoski rząd ogłosił, że pomoże finansowo w odbudowie katedry. 

DEON.PL POLECA
Według ONZ, całkowite zniszczenia obiektów kulturalnych i turystycznych od początku wojny 24 lutego 2022 r. szacuje się na około 3,5 miliarda dolarów. UNESCO szacuje, że aby odbudować swoje obiekty kulturalne i turystykę w ciągu najbliższych dziesięciu lat Ukraina będzie potrzebowała prawie dziewięciu miliardów dolarów.

Włoskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że po raz pierwszy przekaże 500 000 euro na wstępne pokrycie dachu katedry Przemienienia Pańskiego w Odessie. Według włoskiego ministerstwa, „jest to ważny środek ochrony jednego z budynków, które symbolizują kulturową i religijną historię miasta”.

Odpowiednią umowę z UNESCO podpisał ambasador Włoch w Ukrainie Pier Francesco Zazo. Projekt ma przyczynić się do urbanistycznej i architektonicznej odnowy Odessy. Chodzi również o „zieloną, cyfrową i zrównoważoną transformację”.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UNESCO: Ponad 340 uszkodzonych obiektów sztuki w Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.