UNHCR: Syrię opuściły już 4 miliony uchodźców

UNHCR: Syrię opuściły już 4 miliony uchodźców
(fot. PAP/EPA/DJORDJE SAVIC)
PAP / pk

Liczba syryjskich uchodźców od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r. przekroczyła 4 mln, przy czym w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy liczba ta wzrosła o milion - alarmuje w czwartek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Ponadto w samej Syrii odnotowano 7,6 mln uchodźców wewnętrznych.

- To największa populacja uchodźców, którzy są ofiarami jednego konfliktu w ciągu jednego pokolenia - podkreślił Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców Antonio Guterres. - To jest populacja, która potrzebuje wsparcia ze strony świata, lecz zamiast tego żyje w skrajnych warunkach i dalej pogrąża się w ubóstwie - dodał.

Najnowsze dane na temat liczby syryjskich uchodźców uaktualniono m.in. dzięki informacjom władz Turcji, gdzie schronienie znalazło najwięcej uciekinierów. Tylko w czerwcu do Turcji przybyło ponad 24 tys. Syryjczyków z północy kraju w następstwie walk między dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) a siłami kurdyjskimi.

W Turcji przebywa obecnie blisko 2 mln Syryjczyków i jest to największa liczba uchodźców przyjęta przez jeden kraj na świecie. Z tym kosztownym przedsięwzięciem tureckie władze ledwo dają już sobie radę - zwraca uwagę agencja Associated Press.

W toczącą się od czterech lat wojnę w Syrii włączyły się coraz silniejsze ugrupowania dżihadystyczne, walczące zarówno z umiarkowanymi rebeliantami, jak też z siłami rządowymi. W wojnie zginęło już ponad 220 tys. ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UNHCR: Syrię opuściły już 4 miliony uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.