Unia ma nadzieję na kompromis z Gazpromem

PAP / drr

Komisja Europejska prowadzi intensywne rozmowy z Rosją i spodziewa się kompromisu w sporze prawnym z największym dostawcą gazu do UE - Gazpromem - i uniknięcia przerw w dostawach - powiedział w poniedziałek w Nikozji komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

Komisarz zapowiedział rozmowy z rosyjskim ministrem ds. energetyki Aleksandrem Nowakiem i wicepremierem Arkadijem Dworkowiczem w październiku, a najpóźniej w listopadzie

- Niektóre punkty dyskusji są kontrowersyjne. Jednak wierzę, że obie strony będą w stanie zachować się profesjonalnie i znaleźć kompromisowe rozwiązanie - oświadczył Oettinger na zakończenie dwudniowego nieformalnego spotkania unijnych ministrów ds. energii na Cyprze.

Komisarz dodał, że jest pewny, iż dyskusja z Gazpromem nie wpłynie negatywnie na dostawy ropy, gazu i węgla do krajów UE. - Zakładamy, że obie strony będą szanowały podjęte zobowiązania kontraktowe - powiedział. Rosyjski koncern jest jednym z kluczowych dostawców gazu do państw Unii Europejskiej; ma 27 proc. udziału w eksporcie.

4 września KE wszczęła wobec Gazpromu postępowanie antymonopolowe, aby sprawdzić, czy nie nadużywa on swojej dominującej pozycji jako jeden z głównych dostawców gazu do Europy Środkowej i Wschodniej i nie pogarsza w ten sposób bezpieczeństwa konsumentów w Unii Europejskiej.

DEON.PL POLECA

Gazprom, który w ponad 50 procentach jest własnością państwa, jest podejrzewany przez KE o utrudnianie swobodnego przepływu gazu w całej UE, głównie przez narzucanie swoim klientom nieuczciwych cen, które uzależnione są od notowań ropy naftowej i produktów ropopochodnych na światowych rynkach, ale jednocześnie są różne w zależności od kraju. Tam, gdzie Gazprom dominuje jako eksporter, pokrywając 70-100 proc. zapotrzebowania na gaz, stosuje ceny wyższe. Tak jest na przykład na Litwie czy w Polsce.

Jak tłumaczyła KE, Bruksela musi reagować, gdy na rynku UE mogą być stosowane praktyki zagrażające konkurencji, bez względu na to, czy stosują je firmy unijne czy zagraniczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Unia ma nadzieję na kompromis z Gazpromem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.