UNICEF: coraz więcej dzieci używanych do zamachów w Nigerii

UNICEF: coraz więcej dzieci używanych do zamachów w Nigerii
(fot. africa924 / Shutterstock.com)
2 lata temu
PAP / pk

Dżihadyści z organizacji terrorystycznej Boko Haram działający na północnym wschodzie Nigerii coraz częściej wykorzystują dzieci do przeprowadzania samobójczych zamachów bombowych - zaalarmowała we wtorek w Genewie organizacja ONZ na rzecz dzieci UNICEF.

Z komunikatu wynika, że od początku br. liczba dzieci wykorzystanych w zamachach wzrosła czterokrotnie w porównaniu z całym 2016 rokiem.

Od 1 stycznia terroryści z Boko Haram doprowadzili do śmierci w samobójczych zamachach 83 dzieci, w tym 55 dziewczynek, często w wieku poniżej 15 lat. Wśród ofiar jest też niemowlę, które jedna z dziewczynek niosła na plecach.

UNICEF zaznacza, że uważa te dzieci przede wszystkim za ofiary, a nie za sprawców zamachów.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło ponad 20 tysięcy osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa ludność Nigerii jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UNICEF: coraz więcej dzieci używanych do zamachów w Nigerii
Komentarze (1)
22 sierpnia 2017, 21:02
Jakim trzeba być draniem bez resztki choćby serca czy sumienia żeby do swoich brudnych rozgrywek (wszyscy wiedzą że nie chodzi o religię ale o władzę i pieniądze jak zawsze i wszędzie wśród ludzi) dzieci, które każdy dorosły ma obowiązek ochraniać i wspomagać we wszystkim. A zadowoleni z siebie Europejczycy żyją sobie w najlepsze ciesząc się że "to nie u nas, to w jakiejś dzikiej Afryce czy na Bliskim Wschodzie". Przypomina się historia Noego, to jak ludzie żyli, żenili się, bawili i nie zauważyli gdy przyszedł potop i wszystko pochłonął. Zajęci sobą ludzie nawet nie zauważą gdy przyjdzie temu koniec.

Skomentuj artykuł

UNICEF: coraz więcej dzieci używanych do zamachów w Nigerii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.