USA: głosowanie zadecyduje o reformie zdrowia

USA: głosowanie zadecyduje o reformie zdrowia
USA: demokraci w drodze na głosowanie (fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS)
PAP / ad

Kongres zebrał się w niedzielę na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby uchwalić reformę opieki zdrowotnej zapewniającą ubezpieczenie medyczne nieubezpieczonym obecnie Amerykanom. Projekt opracowany przez Demokratów jest sztandarowym punktem programu prezydenta Obamy.

Występujący w niedzielnych programach telewizyjnych przywódcy demokratyczni wyrazili przekonanie, że reforma uzyska tę większość. Przyznali też jednak, że kluczowi kongresmani wciąż nie są przekonani.

"Myślę, że będziemy mieli te minimum 216 głosów, kiedy zarządzimy głosowanie" - oświadczył w programie telewizji NBC "Meet the Press" prefekt demokratycznej większości ("whip", dosł.: bicz) w Izbie Steny Hoyer.

"Whip" jest w Izbie Reprezentantów odpowiedzialny za dyscyplinę partyjną we frakcji parlamentarnej.

Zastępczyni Hoyera, Debbie Wasserman Schultz, powiedziała tego samego dnia w telewizji Fox News, że Demokratom wciąż brakuje głosów do wymaganej większości 216.

Chodzi tu o proponowany przepis przewidujący państwowe subwencje dla osób, które będą zmuszone wykupywać drogie ubezpieczenia medyczne na prywatnym rynku.

Zastrzeżenia oponentów budzą także niektóre inne przepisy, jak np. opodatkowanie planów ubezpieczeniowych oferowanych przez pracodawcę.

Izba Reprezentantów będzie głosować nad wersją ustawy uchwaloną już przez Senat, istotnie różniącą się od tej, którą Izba uchwaliła na jesieni. Nie doszło jednak wtedy do uzgodnienia wspólnej wersji wskutek zahamowania procedury w Kongresie po utracie przez Demokratów "superwiększości" 60 głosów w Senacie.

Zmiany te zostaną następnie przegłosowane w Senacie, tym razem zwykłą większością głosów (50 plus 1) na podstawie reguły pn. reconciliation (co znaczy: uzgodnienie ustawy z wersją uchwaloną przez Izbę), która pozwala na szybkie zatwierdzenie ustawy bez dyskusji.

Ustawa o reformie ma rozszerzyć ubezpieczenia medyczne na dodatkowych 30 milionów nie ubezpieczonych Amerykanów i położyć kres takim praktykom firm ubezpieczeniowych jak odmowa polis osobom już chorym, cofanie polis i niepokrywanie kosztów leczenia pod różnymi pretekstami. W dalszej perspektywie ma też ograniczyć koszty usług medycznych.

Republikanie twierdzą, że reforma sprowadza się do "przejęcia opieki zdrowotnej przez rząd" i doprowadzi do ogromnego zwiększenia i tak już wysokiego deficytu budżetowego.

Reformę uważa się za najważniejszą od 45 lat, kiedy Kongres uchwalił utworzenie funduszu ubezpieczeń medycznych emerytów (Medicare).

Niedzielne posiedzenie Kongresu odbywa się w atmosferze zażartej walki politycznej.

Przybywających na Kapitol kongresmanów witali demonstranci z konserwatywnego ruchu Tea Party, który od lata zeszłego roku prowadzi zaciekłą kampanię przeciw reformie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: głosowanie zadecyduje o reformie zdrowia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.