USA/ Kolorado rozszerzyło prawo do prywatności o ‘dane neuronowe’

USA/ Kolorado rozszerzyło prawo do prywatności o ‘dane neuronowe’
Depositphotos.com (279018342)
PAP / pzk

Gubernator amerykańskiego stanu Kolorado Jared Polis podpisał w środę ustawę rozszerzającą prawo do prywatności o ‘dane neuronowe’. To pierwsza w USA ustawa obejmująca dane biologiczne i neuronowe taką samą ochroną, jaką chronione są inne wrażliwe dane biometryczne – poinformował ‘New York Times’.

Ustawa przeszła w stanowym senacie jednogłośnie, a w izbie niższej – z zaledwie jednym głosem przeciw. Nowe prawo precyzuje, że chronione dane neuronowe są „generowane w wyniku pomiaru aktywności układu nerwowego danej osoby i mogą być przetwarzane przez urządzenie lub przy jego pomocy”.
Prawodawcy stanowi zaznaczyli, że chociaż postęp w dziedzinie neurotechnologii jest niezwykle obiecujący, to niezbędne jest stworzenie „jasnych ram chroniących dane osobowe mieszkańców przed bezprawnym wykorzystaniem”. Zdaniem autorów ustawy, wykorzystanie technologii w dziedzinie neurologii wyszło poza zastosowania medyczne. W zakresie produktów konsumenckich branża mogła do tej pory „działać bez regulacji i bez standardów ochrony danych” – podkreślił agencji Reuters senator Kevin Priola, jeden z pilotujących ustawę prawodawców.

„Wszystko, czym jesteśmy, mieści się w naszych głowach” – powiedział dziennikowi Jared Genser z Fundacji Neurorights, grupy naukowej walczącej o etyczne wykorzystanie technologii neurologicznych. „Nie istnieje żadne większe naruszenie naszej prywatności niż potencjalna możliwość sięgnięcia do ludzkiego mózgu i rozszyfrowania tego, co myślimy i co czujemy” – dodał.
Zwolennicy ustawy obawiają się, że dzięki danym neuronowym możliwe byłoby odszyfrowania myśli i uczuć jednostki czy poznanie intymnych szczegółów o jej zdrowiu psychicznym – np. takich, jak fakt chorowania na epilepsję czy depresję.

Eksperci twierdzą, że branża neurotechnologiczna będzie się rozwijać wraz z rosnącym zaangażowaniem w nią największych firm technologicznych, takich jak Meta, Apple i Snapchat. Uwaga opinii publicznej wzrosła zwłaszcza od czasu, gdy w styczniu założyciel Tesli Elon Musk ogłosił, że wszczepiono człowiekowi wyprodukowany przez jedną z jego firm czip, który łączy mózg z komputerem. Pacjent, twierdzi Musk, może w rezultacie sterować myszą wyłącznie za pomocą myśli.
Już teraz istnieje około 30 firm, które sprzedają pozyskane od klientów dane neuronowe – wynika z raportu, o który opierali się prawodawcy z Kolorado.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Julia Kalęba

O profesorze Jerzym Vetulanim krążyło – wśród jego znajomych, rodziny i przyjaciół – sporo anegdot. Zebranie ich w jednej książce to świetny pomysł na intrygujący i zabawny portret tego wielce nietuzinkowego uczonego. Myślę, że profesor...

Skomentuj artykuł

USA/ Kolorado rozszerzyło prawo do prywatności o ‘dane neuronowe’
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.