USA: prezydencki doradca Bolton przestrzega Rosję przed interwencją w Wenezueli

USA: prezydencki doradca Bolton przestrzega Rosję przed interwencją w Wenezueli
(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDSO)
1 rok temu
KAI/ ed

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton ostrzegł Rosję, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować podejmowanych przez nią prób ingerowania w wewnętrzne sprawy Wenezueli.

"Stany Zjednoczone nie będą tolerować tego, by wrogie obce mocarstwa utrudniały realizację wspólnych celów Zachodniej Półkuli - demokracji, bezpieczeństwa i rządów prawa. Wenezuelskie wojsko musi stać po stronie narodu wenezuelskiego" - napisał we wtorek czasu polskiego na Twitterze Bolton.

"Stany Zjednoczone wysyłają żywność i lekarstwa, aby pomóc Wenezuelczykom. Zamiast wysyłać bombowce zdolne do przenoszenia broni jądrowej i siły specjalne, by wspierać skorumpowanego dyktatora, Rosja powinna współdziałać ze wspólnotą międzynarodową, aby pomagać narodowi wenezuelskiemu" - podkreślił w kolejnym wpisie.

W sobotę w Wenezueli wylądowały dwa samoloty z Rosji, które według miejscowych mediów miały przywieźć szefa sztabu rosyjskich wojsk lądowych, generała Wasilija Tonkoszkurowa oraz około 100 żołnierzy.

Syria: masowe protesty przeciwko dekretowi Trumpa ws. Wzgórz Golan >>

W poniedziałek te działania potępił Departament Stanu USA, który określił je jako "lekkomyślną prowokację" oraz jego szef - Mike Pompeo, który w rozmowie telefonicznej z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem oświadczył, że Stany Zjednoczone i kraje regionu "nie będą bezczynnie przyglądały się" jak Rosja potęguje napięcia w Wenezueli.

Tymczasem Izba Reprezentantów będzie głosowała w tym tygodniu nad trzema projektami ustaw dotyczącymi Wenezueli - o pomocy humanitarnej dla tego kraju, o ograniczeniu transferów uzbrojenia oraz o ocenie zagrożenia powodowanego przez rosyjskie działania w Wenezueli. Ten ostatni projekt zobowiązuje sekretarza stanu do przedstawienia w ciągu 120 dni od przyjęcia ustawy odpowiednim komisjom Kongresu raportu na temat stanu współpracy wojskowej między Rosją a Wenezuelą i oceny zagrożenia, jakie ta współpraca stanowi, a w ciągu kolejnych 30 dni - do przedstawienia strategii przeciwdziałania tym zagrożeniom.

W szczególności zobowiązuje on sekretarza stanu do przedstawienia informacji o potencjalnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa energetycznego USA w związku z mającą siedzibę w USA wenezuelską firmą CITGO. W 2016 r. państwowy wenezuelski koncern naftowy PDVSA użył 49,9 proc. akcji CITGO jako zabezpieczenia pożyczki zaciąganej w rosyjskiej firmie Rosnieft. To oznacza, że w przypadku bankructwa PDVSA Rosnieft przejąłby fragment infrastruktury energetycznej na terenie USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: prezydencki doradca Bolton przestrzega Rosję przed interwencją w Wenezueli
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

USA: prezydencki doradca Bolton przestrzega Rosję przed interwencją w Wenezueli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.