Alarm dla Sudanu Południowego! Nadchodzi dramatyczny czas dla najmłodszego państwa świata

Alarm dla Sudanu Południowego! Nadchodzi dramatyczny czas dla najmłodszego państwa świata
(fot. Marcin Suder / PAH)
PAH / kk

Przez splot wielu niekorzystnych okoliczności, w ciągu najbliższych kilku miesięcy liczba osób zagrożonych głodem może być rekordowo wysoka i sięgnąć prawie 7 milionów.

Rolnictwo w Sudanie Południowym jest ściśle uzależnione od opadów, a te z roku na rok są coraz słabsze. Ale to nie jedyny powód braku żywności.

— W Sudanie Południowym, mimo podpisanego porozumienia, sytuacja lokalnych społeczności nie poprawiła się znacząco —  mówi Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz z PAH. — Produkcja żywności w takich warunkach jest czasami niemożliwa, bo w niektórych częściach kraju ludzie są zmuszani do ucieczki i porzucania upraw, giną też zwierzęta gospodarskie.

Alarm dla Sudanu Południowego! Nadchodzi dramatyczny czas dla najmłodszego państwa świata - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

(fot. Maciej Moskwa / PAH)

Ci mieszkańcy, którzy pozostali w swoich wsiach, ze strachu przed wojną często nie decydują się na pracę w polu lub połów ryb. W takiej sytuacji dostęp do jedzenia drastycznie spada, a ceny bardzo wzrastają, przez co mało kto jest w stanie zaopatrzyć się na rynku.

— Są rodziny, które od ponad tygodnia nic nie jadły — mówi Aleksandra Zabłocka,  która na co dzień zajmuje się koordynacją projektów humanitarnych w Sudanie Południowym. — Najbardziej niedożywione są kobiety i dzieci, i to właśnie one potrzebują natychmiastowej pomocy humanitarnej.

Poziom niedożywienia oceniany jako krytyczny występuje w wielu regionach kraju. Ocenia się, że 860 000 dzieci poniżej 5 roku życia jest znacznie niedożywionych, z czego faza ostra, zagrażająca bezpośrednio życiu dotyczy aż 20 000 z nich.

Głód w Sudanie Południowym został ogłoszony po raz pierwszy dwa lata temu, kiedy blisko 4 miliony mieszkańców potrzebowały wsparcia żywnościowego. W 2019 r. liczba ta może wzrosnąć do prawie 7 milionów.

Alarm dla Sudanu Południowego! Nadchodzi dramatyczny czas dla najmłodszego państwa świata - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Maciej Moskwa / PAH)

Polska Akcja Humanitarna prowadzi stałą misję na terenie Sudanu Południowego od 2006 r. W samym tylko 2018 roku dotarliśmy z pomocą do blisko 354 tys. osób.

— W Sudanie Południowym jesteśmy bardzo rozpoznawalną misją — mówi Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz z PAH. — Społeczności, którym pomagamy są w krytycznym momencie i teraz szczególnie liczą na naszą pomoc. Nie możemy ich zawieść i dlatego apelujemy o pilne wsparcie finansowe naszych działań.

Wesprzeć działania Polskiej Akcji Humanitarnej w obydwu krajach możesz:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Alarm dla Sudanu Południowego! Nadchodzi dramatyczny czas dla najmłodszego państwa świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.