USA: rok przed wyborami do Kongresu poparcie dla Joe Bidena spadło do 38 proc.

USA: rok przed wyborami do Kongresu poparcie dla Joe Bidena spadło do 38 proc.
fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
PAP / pk

Poparcie dla Joe Bidena spadło zwłaszcza wśród niezależnych wyborców. Rok temu to właśnie oni zapewnili Bidenowi zwycięstwo nad ówczesnym prezydentem Donaldem Trumpem - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "USA Today".

Na rok przed wyborami do Kongresu USA poparcie dla prezydenta Joe Bidena spadło do najniższego poziomu - 38 proc.  Dezaprobatę dla jego działalności wyraziło 59 proc. Amerykanów.

"Ma najniższe notowania w tym okresie kadencji spośród wszystkich współczesnych prezydentów z wyjątkiem Trumpa. Badania wykazały, że ocena działalności prezydenta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybory do Kongresu w połowie prezydenckiej kadencji" - podkreślił dziennik.

Kogo Biden najbardziej zawiódł?

Gazeta przypomina, że poparcie dla Bidena spadło zwłaszcza wśród niezależnych wyborców. Rok temu, wyjaśnia, zapewnili mu zwycięstwo nad ówczesnym prezydentem Donaldem Trumpem.

Prawie połowa ankietowanych, 46 proc. - w tym 16 proc. tych, którzy na niego głosowali - twierdzi, że Biden spisał się gorzej jako prezydent niż się spodziewali. Niezależni wyborcy uznali (44 proc. do 6 proc.), że jego prezydentura jest gorsza niż oczekiwali.

DEON.PL POLECA

Prawie dwie trzecie Amerykanów (64 proc.) nie chce, by Biden ubiegał się o drugą kadencję w 2024 roku. Podziela tę opinię 28 proc. Demokratów.

Dobra wiadomość dla Republikanów

Jednocześnie przeciwnych reelekcji Trumpa jest 58 proc. biorących udział w sondażu, w tym 24 proc. Republikanów.

"Gdyby wybory odbywały się dzisiaj, ankietowani zagłosowaliby na republikańskiego kandydata do Kongresu, a nie na Demokratę w stosunku 46 proc. do 38 proc. Byłoby to dobrą wróżbą dla GOP liczącej na zdobycie większości w Izbie Reprezentantów i Senacie. (…) Musi zdobyć tylko pięć więcej miejsc w Izbie i jedno w Senacie, by przejąć kontrolę w Kongresie" - podkreśla "USA Today".

Dziennik zwraca uwagę, że zdaniem 66 proc. Amerykanów kraj wkroczył na złą drogę. Tylko według 20 proc. podąża w dobrym kierunku.

Dwie ustawy

Projekt ustawy infrastrukturalnej, który przeszedł w piątek z poparciem obu partii, zyskał uznanie respondentów w stosunku 61 proc. do 32 proc. Jej zwolennikami jest jedna trzecia Republikanów - wynika z badania opinii publicznej.

Ustawa przewiduje m.in. wyasygnowanie ok. 1,2 bln dolarów w ciągu 7 lat, w tym 110 mld dolarów na remonty dróg i mostów, 66 mld na kolej, 65 mld na rozszerzenie sieci internetu szerokopasmowego, 65 mld na odnowę sieci energetycznej, 50 mld na ochronę przed zmianami klimatu i 40 na transport publiczny.

"Amerykanie są natomiast mocno podzieleni w sprawie projektu ustawy "Build Back Better" (lepiej odbuduj) forsowanej kosztem 1,85 bln dolarów w Kongresie przez Demokratów. W sondażu popiera ją 47 proc. respondentów, a 44 proc. jest przeciwnych" - pisze "USA Today".

Przypomina, że projekt przewiduje ponad 500 mld dolarów na finansowanie zmian klimatycznych i czystej energii. O rok przedłużyłaby ulgi podatkowe dla rodzin z dziećmi, rozszerzyłby zakres Medicaid (ubezpieczenia dla ubogich). Do Medicare (ubezpieczenia dla seniorów) dołączyłaby świadczenia dla osób mających problemy z słuchem i finansowałaby przystępne programy mieszkaniowe.

"USA Today" zaznaczył, że Trump nie zyskał na kłopotach Bidena. Dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że ich opinia o byłym prezydencie się nie zmieniła, 14 proc. ma lepszą, a 19 proc. gorszą.

 

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: rok przed wyborami do Kongresu poparcie dla Joe Bidena spadło do 38 proc.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.