USA: zamieszki po zabiciu Afroamerykanina przez policję

USA: zamieszki po zabiciu Afroamerykanina przez policję
(fot. PAP/EPA/TULSA POLICE DEPARTMENT / HANDOUT)
5 lat temu
PAP / kw

Kilkunastu policjantów zostało rannych w zamieszkach, które wybuchły w nocy z wtorku na środę w Charlotte w Karolinie Północnej, gdzie policja zastrzeliła czarnoskórego mężczyznę stwarzającego według władz zagrożenie. Policja użyła gazu łzawiącego.

Protesty wybuchły we wtorek wieczorem po zastrzeleniu 43-letniego Keitha Lamonta Scotta w osiedlu w północno-wschodniej części miasta. Jeszcze w środę rano trwały na autostradzie międzystanowej 85, gdzie zebrały się dziesiątki ludzi. Odcinek autostrady został zamknięty w obu kierunkach. Według relacji telewizyjnych protestujący napadali na samochody dostawcze i podpalali na autostradzie przewożone przez nie towary - poinformowała agencja AP.

Wcześniej duża grupa demonstrujących zgromadziła się w pobliżu miejsca, w którym zastrzelony został czarnoskóry mężczyzna. Protestujący niszczyli oznakowane wozy policyjne; kilkunastu funkcjonariuszy zostało rannych, w tym jeden uderzony w twarz kamieniem. Policja użyła gazu łzawiącego, żeby rozproszyć tłum.

Część demonstrujących skandowała: "Życie czarnoskórych ma znaczenie" i "Ręce do góry, nie strzelać".

Jak poinformował w oświadczeniu rzecznik Keith Trietley, policjanci z Charlotty przyjechali we wtorek po innego podejrzanego, gdy zobaczyli Scotta, który wysiadał z samochodu z bronią, po czym się cofnął. Gdy do pojazdu zbliżyli się funkcjonariusze, Scott ponownie wyszedł z auta z bronią. Policjanci uznali, że mężczyzna stwarza "bezpośrednie zagrożenie" i przynajmniej jeden z nich oddał strzał. Scott został przewieziony do szpitala, gdzie stwierdzono zgon.

Demonstranci i rodzina zabitego mężczyzny kwestionują doniesienia jakoby był on uzbrojony.

Do niepokojów w Charlotte doszło kilka godzin po innej demonstracji w mieście Tulsa w Oklahomie, gdzie w ubiegłym tygodniu biała policjantka zastrzeliła nieuzbrojonego czarnoskórego mężczyznę. Setki ludzi zebrały się przed komendą policji domagając się zwolnienia ze służby funkcjonariuszki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: zamieszki po zabiciu Afroamerykanina przez policję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.