USA:Miller o współpracy w walce z terroryzmem

USA:Miller o współpracy w walce z terroryzmem
USA: Miller o współpracy w walce z terroryzmem (fot. EPA/DIVYAKANT SOLANKI )
PAP / ad

USA pragną przyspieszyć prace nad porozumieniami z Polską i Unią Europejską o wymianie danych pomocnych w walce z terroryzmem - poinformował przebywający z wizytą w Waszyngtonie minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Od poniedziałku minister spotyka się z czołowymi przedstawicielami rządu amerykańskiego odpowiedzialnymi za kwestie bezpieczeństwa i terroryzmu. Rozmawiał z minister bezpieczeństwa wewnętrznego Janet Napolitano, zastępcą prokuratora generalnego Jamesem Cole'em i koordynatorem działań antyterrorystycznych w Departamencie Stanu Danielem Benjaminem.

"Omawialiśmy kwestie związane z polską prezydencją. Usłyszeliśmy ze strony amerykańskiej pewne sugestie dotyczące naszej aktywności w tematach istotnych dla stosunków USA z UE" - powiedział Miller polskim korespondentom w Waszyngtonie.

Wyjaśnił, że chodzi tu przede wszystkim o wymianę informacji ważnych w walce z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem, w tym np. dotyczących danych osób podróżujących między USA a Europą.

"Prokurator Cole bardzo chce przyspieszyć nasze wspólne prace dotyczące umów o wymianie informacji służących obronie przed terrorystami" - zaznaczył. Przypomniał, że istnieje tu konflikt między potrzebą ochrony prywatności danych osobowych a koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa.

"To na pewno jest wydarzenie, które ma wpływ na najbliższe dni, ale powinniśmy do tego podchodzić z umiarem. Terroryzm to nie jest zjawisko przejściowe, od 11 września 2001 r. żyjemy w przeświadczeniu, że świat się niestety zmienił na gorsze i nie mamy złudzeń, by śmierć bin Ladena problem ten rozwiązała" - powiedział.

Zapytany o pomoc USA w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, minister odpowiedział, że była ona wystarczająca. "Od USA dostaliśmy pomoc we właściwym momencie i we właściwym wymiarze, taką, której oczekiwaliśmy. Więcej na razie nie powiem. Raport końcowy dotyczący katastrofy jest przygotowywany i proszę o chwilę cierpliwości - niedługo będzie gotowy" - oświadczył.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA:Miller o współpracy w walce z terroryzmem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.