"W tych więzieniach dochodzi do masowych morderstw"

"W tych więzieniach dochodzi do masowych morderstw"
(fot. PAP / EPA / SALVATORE DI NOLFI)
PAP / ml

W syryjskich więzieniach rządowych dochodzi do masowych morderstw, które pokazują, że władze w Damaszku prowadzą politykę eksterminacji ludności cywilnej - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ. Oceniono, że jest to zbrodnia przeciwko ludzkości.

Raport śledczych ONZ zawiera dane z okresu od marca 2011 do końca listopada 2015 roku. Został on opracowany na podstawie relacji 621 osób, które przeżyły pobyt w syryjskich więzieniach i były świadkami wydarzeń, do których tam dochodziło - pisze agencja Reutera. Twórcy dokumentu podkreślają, że zbrodni na więźniach dopuszczają się także organizacje dżihadystyczne - Państwo Islamskie (IS) i związany z Al-Kaidą Front al-Nusra.
- W ciągu czterech i pół roku tysiące osób zostało zabitych w więzieniach walczących ze sobą stron. (...) Do zabójstw i zgonów opisanych w raporcie dochodziło często, w długim okresie i w różnych miejscach z wykorzystaniem poważnego wsparcia logistycznego ze strony państwa - napisano w dokumencie zespołu śledczych ONZ, na którego czele stał Paulo Pinheiro.
- Istnieją mocne podstawy, aby sądzić, że opisane zachowania wskazują na eksterminację, którą należy traktować jako zbrodnię przeciwko ludzkości - podkreślono w raporcie.
W dokumencie wylicza się, że reżim prezydenta Baszara el-Asada więzi dziesiątki tysięcy osób. Tysiące z nich miały "zniknąć" niedługo po aresztowaniu. Giną też żołnierze wierni syryjskim władzom zaraz po ich schwytaniu przez dżihadystów - zaznaczono w raporcie.
ONZ wskazuje, że odpowiedzialność za takie czyny spoczywa m.in. na wysokich rangą wojskowych, a także na osobach kierujących więzieniami i aresztami. Wylicza się także przypadki masowych egzekucji dokonywanych przez islamistów, którzy orzekają liczne wyroki śmierci podczas rozpraw prowadzonych na podstawie prawa szariatu.
- Pociągnięcie do odpowiedzialności za te i inne zbrodnie powinno być częścią jakiegokolwiek porozumienia politycznego - napisano w raporcie odnosząc się do wstrzymanych do 25 lutego negocjacji pokojowych w Genewie, które odbywają się pod auspicjami ONZ.
Ze względu na zebrany materiał dowodowy śledczy wezwali Radę Bezpieczeństwa ONZ do wprowadzenia "nakierowanych sankcji" na osoby odpowiedzialne za tego typu działania. Nie ujawniono jednak personaliów osób podejrzewanych o zbrodnie. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"W tych więzieniach dochodzi do masowych morderstw"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.