Węgry i Rosja osiągnęły porozumienie ws.gazu

Węgry i Rosja osiągnęły porozumienie ws.gazu
(fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK)
6 lat temu
PAP / ptt

Podczas roboczej wizyty w Budapeszcie prezydent Rosji Władimir Putin obiecał, że Moskwa "pozytywnie rozpatrzy" kwestie współpracy z Węgrami w dziedzinie gazowej. Zapewnił o tym na konferencji prasowej z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Orban powiedział, że kraje osiągnęły "polityczne porozumienie" w kwestii kontraktu gazowego, a do ustalenia pozostały jedynie sprawy techniczne.

"Termin umowy upływa w tym roku. Załatwiliśmy sprawę. Jest zgoda polityczna, do ustalenia pozostały jedynie kwestie techniczne" - powiedział Orban na wspólnej z Putinem konferencji prasowej.

Wg Putina "Gazprom i partnerzy się dogadali" i Gazprom jest gotów przenieść nieodebrany przez Węgry gaz na kolejne okresy, a jednocześnie kraj ten zwalnia się z warunku "take-or-pay" ("bierz lub płać"). Putin uściślił, że chodzi o kontrakty na dostawę gazu z Rosji na Węgry po roku 2015, a także o, jak to ujął, "pewne inne kwestie związane z wykorzystaniem magazynów gazu".

Kontrakt na dostawę rosyjskiego gazu ziemnego na Węgry wygasa w grudniu 2015 roku. Przed wizytą Putina w Budapeszcie obserwatorzy sugerowali, że strona węgierska będzie zabiegać o obniżkę ceny gazu i zmniejszenie ilości surowca objętego zasadą "take-or-pay" oraz o przyznanie prawa do reeksportu gazu.

Putin przebywał we wtorek w Budapeszcie z rewizytą po roboczej wizycie Orbana w Moskwie w styczniu 2014 roku. Pobyt prezydenta Rosji zbiegł się w czasie z obchodami 70. rocznicy wyzwolenia Budapesztu przez Armię Czerwoną.

Prezydent Rosji, któremu w podróży towarzyszył m.in. minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, spotkał się we wtorek wieczorem z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Przed spotkaniem podkreślał, że osobiście potwierdzi zaproszenie węgierskiego prezydenta do Moskwy na majowe obchody 70-lecia Zwycięstwa - zakończenia drugiej wojny światowej.

Węgry zacieśniły ostatnio współpracę gospodarczą z Rosją. Na początku 2014 r. zawarły z Moskwą umowę międzyrządową dotyczącą rozbudowy elektrowni w Paks. Na jej mocy na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu wysokości do 10 mld euro.

W poniedziałek w Budapeszcie kilka tysięcy ludzi protestowało przeciwko wizycie Władimira Putina na Węgrzech oraz przeciwko polityce rządu Viktora Orbana.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Węgry i Rosja osiągnęły porozumienie ws.gazu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.