Wielka Brytania. Nagły koniec "złotych wiz" dla rosyjskich oligarchów

Wielka Brytania. Nagły koniec "złotych wiz" dla rosyjskich oligarchów
Wielka Brytania likwiduje "złote wizy" (fot. Neil Hall/EPA/PAP)
PAP/mk

Władze brytyjskie zlikwidowały w trybie natychmiastowym tzw. złote wizy, przyznawane zamożnym obcokrajowcom za zainwestowanie odpowiednio dużych pieniędzy na Wyspach. Z tego przywileju korzystali w dużej mierze rosyjscy oligarchowie.

System tzw. złotych wiz umożliwiających zagranicznym inwestorom uzyskanie stałego prawa pobytu w Wielkiej Brytanii, z czego korzystało wielu rosyjskich oligarchów, został zamknięty w trybie natychmiastowym - ogłosiła w czwartek po południu szefowa MSW Priti Patel.

"Był on stale poddawany przeglądowi, a niektóre przypadki budziły obawy związane z bezpieczeństwem, w tym dotyczące osób bezprawnie zdobywających bogactwo i kojarzonych z szerszą korupcją. Chociaż podjęto działania w celu zreformowania tej ścieżki wizowej, aby zapobiec nadużyciom, ministerstwo spraw wewnętrznych zdecydowało o jej zamknięciu w dniu dzisiejszym. To dopiero początek naszej nowej walki z oszustwami i nielegalnymi finansami" - powiedziała Patel.

Brytyjskie media informowały wcześniej w czwartek, że system złotych wiz zostanie zlikwidowany, ale sugerowały, iż stanie się to raczej w ciągu kilku najbliższych dni, a nie w trybie natychmiastowym.

Program został wprowadzony w 2008 roku, aby zachęcić zamożnych ludzi spoza Unii Europejskiej do inwestowania w Wielkiej Brytanii. Wiza inwestorska, często nazywana "złotą wizą", umożliwiała pobyt osobom, które zainwestowały w Wielkiej Brytanii minimum 2 mln funtów, a także pozwalała ich rodzinom na dołączenie do nich.

Posiadacze tych wiz mogli następnie ubiegać się o stały pobyt w Wielkiej Brytanii, w tempie zależnym od tego, ile zainwestowali. W przypadku inwestycji o wartości 2 mln funtów wniosek o stały pobyt można było złożyć po pięciu latach, jeśli inwestycja wynosi przynajmniej 5 mln funtów, można było to zrobić po trzech latach, a przy inwestycji 10 mln funtów - już po dwóch latach. W przeciwieństwie do innych kategorii wiz, nie było minimalnego czasu, jaki posiadacze wizy muszą spędzać w Wielkiej Brytanii, aby zachować swój status, chociaż wygasał on po dwóch latach nieobecności.

Likwidacja "złotych wiz" to uderzenie w Putina?

Jak informuje stacja Sky News, większość z osób, które uzyskały tą drogą prawo pobytu w Wielkiej Brytanii pochodzi z Rosji i Chin. Z kolei według danych brytyjskiego MSW, do końca marca 2020 roku wizy inwestorskie otrzymało 2581 obywateli Rosji.

W związku z sytuacją wokół Ukrainy brytyjski rząd w zeszłym tygodniu opublikował nowe przepisy dające możliwość nałożenia sankcji nie tylko na bezpośrednio odpowiedzialnych za agresję na ten kraj, ale również na osoby i przedsiębiorstwa mające związki ze strategicznymi interesami Rosji.

Niedawno angielska prasa informowała, że amerykańska administracja ma bardzo poważne zastrzeżenia wobec Brytyjczyków za ich politykę pozwalającą na przyzwalającą na pranie na dużą skalę pieniędzy rosyjskich oligarchów i prezydenta Putina. "Są obawy, że rosyjskie pieniądze są teraz tak zakorzenione w Londynie, że możliwość wykorzystania ich jako dźwigni przeciwko Putinowi mogła zostać utracona" - powiedziało źródło w Waszyngtonie gazecie "The Times". "Biden mówi o nałożeniu sankcji na samego Putina, ale to może być tylko symboliczne. Putin nie trzyma swoich pieniędzy za granicą, to wszystko jest na nazwisko kleptokratów i mnóstwo ich jest w nieruchomościach" zlokalizowanych w prestiżowych dzielnicach Londynu - pisał dziennik powołując się na amerykańskie źródła.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Wielka Brytania. Nagły koniec "złotych wiz" dla rosyjskich oligarchów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.