Włochy: debata o ustawie o związkach partnerskich

Włochy: debata o ustawie o związkach partnerskich
(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Włoski Senat rozpoczął w środę debatę nad ustawą dopuszczającą związki partnerskie dla osób tej samej płci. Głosowanie najpewniej odbędzie się za wiele miesięcy, a sprawa budzi kontrowersje w rządzącej koalicji.

Agencja AFP zauważa, że Włochy są ostatnim dużym krajem Europy Zachodniej, który nie przyznaje żadnego statusu związkom osób tej samej płci. Centrowo-lewicowy rząd Matteo Renziego obiecał zmienić to przed końcem roku.

DEON.PL POLECA
Projekt dopuszcza adopcję dziecka jednego partnera przez drugiego, a także rentę rodzinną po zmarłym partnerze.

W lipcu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, rozpatrując sprawę trzech włoskich par, wskazał, że o ile państwa nie mają obowiązku wprowadzania małżeństw homoseksualistów, o tyle powinny im zapewnić przynajmniej instytucję cywilnego związku partnerskiego.

DEON.PL POLECA

Według sondaży ideę taką popiera 74 proc. Włochów, choć w czerwcu odbyły się wielusettysięczne demonstracje przeciwko związkom partnerskim.

Sprawa wywołuje kontrowersje w rządzącej koalicji, gdzie centrowo-prawicowi partnerzy premiera Renziego blokowali od miesięcy projekt na poziomie komisji. By ominąć ten problem, Renzi zdecydował się wnieść go do Senatu, skąd następnie trafi do Izby Deputowanych.

AFP zaznacza, że to krok w dużej mierze symboliczny, bo i tak debata nad budżetem na rok 2016, która rozpocznie się w czwartek, zepchnie na drugi plan debatę o związkach partnerskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: debata o ustawie o związkach partnerskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.