"WSJ": rząd Niemiec zastopował wysłanie przez Estonię broni dla Ukrainy

"WSJ": rząd Niemiec zastopował wysłanie przez Estonię broni dla Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock (fot. Kay Nietfeld/EPA/PAP)
PAP/mk

Estonia nie może udzielić pomocy Ukrainie i przekazać temu krajowi posowieckich haubic, bo sprzeciwił się temu rząd Niemiec - takie informacje przekazał amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Niemcy nie zezwoliły Estonii na eksport pochodzącej z Niemiec artylerii na Ukrainę - podał w piątek dziennik "WSJ". Chodzi o haubice D-30 wytworzone jeszcze w Związku Radzieckim, a będące na wyposażeniu armii Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

DEON.PL POLECA
Dziennik powołuje się na urzędników w Niemczech i Estonii. Według "WSJ" Niemcy nie zezwoliły na eksport haubic D-30 kalibru 122 mm o zasięgu ok. 20 km. Sprzęt pierwotnie stacjonował w NRD, a w latach 90. został sprzedany Finlandii, która następnie odsprzedała go Estonii w 2009 r. Ze względu na zawarte porozumienie, oba kraje muszą wyrazić zgodę na dalszy eksport tej broni, lecz rząd Niemiec odmówił jej udzielenia.

"WSJ" zauważa, że choć Niemcy są jednym z największych eksporterów uzbrojenia na świecie, również do krajów trzecich takich jak Egipt i Pakistan, Berlin kieruje się polityką zakazującą dostaw broni w strefy aktywnego konfliktu. O tym mówiła też szefowa MSZ Annalena Baerbock podczas niedawnej wizyty w Kijowie, powołując się na względy historyczne.

DEON.PL POLECA

Zablokowana przez Niemcy dostawa byłaby już kolejną partią uzbrojenia z Estonii dla Ukrainy. W ostatnich dniach USA zezwoliły Tallinowi na dostarczenie zestawów przeciwpancernych Javelin, zaś Łotwie i Litwie - na eksport pocisków przeciwlotniczych Stinger. Estonia miała przekazać też ukraińskiej armii wsparcie dotyczące cyberbezpieczeństwa.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

"WSJ": rząd Niemiec zastopował wysłanie przez Estonię broni dla Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.