Wstrzymanie rozmów ws. przerwania ognia

Wstrzymanie rozmów ws. przerwania ognia
(fot. EPA/PHILLIP DHIL)
PAP / kn

Bezpośrednie negocjacje stron konfliktu w Sudanie Południowym w sprawie zawieszenia broni, które miały rozpocząć się w sobotę, zostały odłożone na czas nieokreślony. Trwające od ponad trzech tygodni walki toczą się wokół strategicznego miasta Bor.

Obecnie obydwie strony kontynuują też rozmowy z przedstawicielami krajów regionu, którzy wspierają negocjacje w sprawie rozejmu w stojącym na skraju wojny państwie.
Minister Informacji Sudanu Południowego Michael Makuei poinformował, że obydwie strony nie spotkają się zanim nie zostanie ustalony porządek negocjacji.
15 grudnia w Dżubie, stolicy kraju, doszło do aktów przemocy, które rozszerzyły się na regiony wydobycia ropy naftowej i inne tereny, dzieląc powstały w 2011 roku Sudan Południowy wzdłuż granic etnicznych. Konflikt rozgorzał między zwolennikami prezydenta Salvy Kiira z plemienia Dinka i stronnikami byłego wiceprezydenta Rieka Machara z plemienia Nuer. Według szacunków ONZ, konflikt już pochłonął kilka tysięcy ofiar śmiertelnych. Co najmniej 180 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów, z czego 75 tysięcy szukało schronienia w obozach dla uchodźców.
Bor, stolica stanu Jognlei, jest opanowany przez rebeliantów; siły rządowe twierdzą, że odbiją go w ciągu 24 godzin.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wstrzymanie rozmów ws. przerwania ognia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.