Wybuch w Ludwigshafen - nie żyje co najmniej 1 os.

Wybuch w Ludwigshafen - nie żyje co najmniej 1 os.
(fot. PAP/EPA/ULI ZIEGENFUSS)
PAP / pk

W potężnym wybuchu w zakładach chemicznych BASF w Ludwigshafen na zachodzie Niemiec co najmniej jedna osoba poniosła śmierć, sześć zostało poważnie rannych, a kolejnych sześć jest zaginionych - poinformował szef BASF Uwe Liebelt. Akcja ratunkowa trwa.

Do pożaru a następnie eksplozji doszło w poniedziałek około godziny 11.30 w porcie rozładunkowym Nordhafen podczas prac przy rurociągu, którym dokonuje się przeładunku cieczy łatwopalnych i skroplonego gazu wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo.

Rurociąg zapalił się, a gdy dotarły pierwsze jednostki straży pożarnej, doszło do wybuchu - wyjaśnił Liebelt. Przyczyna eksplozji nie jest znana.

Rzecznik straży pożarnej Peter Friedrich poinformował, że z pożarem walczy 100 strażaków. Ogień jest pod kontrolą, ale całkowite ugaszenie pożaru może potrwać do wieczora - powiedział. Kilka osób jest lekko rannych, jednak przedstawiciele fabryki nie potrafili podać ich dokładnej liczby.

Liebelt nie potrafił powiedzieć, jakie substancje mogły dostać się do atmosfery. Pomiary wykonane na miejscu wybuchu nie wykazały zwiększonego stężenia substancji szkodliwych dla zdrowia. Służby odcięły port od przepływającego obok Renu tak, aby nie przedostały się do niego ewentualne szkodliwe substancje.

W wyniku pożaru nad miastem unosi się chmura dymu. Władze wezwały mieszkańców do pozostania w domach, zamknięcia okien i drzwi oraz wyłączenia instalacji wentylacyjnych. Wielki słup dymu był widoczny z pobliskiego Mannheim. Jego władze ostrzegły mieszkańców, że chmura potencjalnie niebezpiecznego dymu może dotrzeć i do tego miasta.

Dyrektor BASF, pytany o szacunkowe straty dla zakładu, powiedział, że jego najważniejszym problemem jest obecnie los zaginionych. Większość urządzeń produkcyjnych na terenie zakładów w Ludwigshafen zostało wyłączonych.

Rano w innej fabryce BASF w Lampertheim doszło do wybuchu gazu, w którym obrażenia odniosło czterech pracowników.

Zakłady BASF w Ludwigshafen znajdują się ok. 80 km na południe od Frankfurtu nad Menem i są największym na świecie kompleksem chemicznym zajmującym powierzchnię 10 km kwadratowych i zatrudniającym 39 tys. pracowników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybuch w Ludwigshafen - nie żyje co najmniej 1 os.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.