Wyniki wyborów na Białorusi zaskarżone

Wyniki wyborów na Białorusi zaskarżone
(fot. EPA/TATYANA ZENKOVICH)
9 lat temu
PAP / wab

Jeden z liderów białoruskiej opozycji Ryhor Kastusiou złożył wniosek do Centralnej Komisji Wyborczej o uznanie za nieważne niedzielnych wyborów prezydenckich. Opozycjonista, który sam ubiegał się o prezydencki fotel, zrobił to tuż przed upływem przepisowego terminu.

Kastusiou, wiceszef partii Białoruski Front Narodowy (BNF), złożył zestaw dokumentów w CKW w ostatniej chwili. Od rana składał zeznania w KGB, skąd wypuszczono go po prawie ośmiu godzinach.

Szefowa CKW Lidzija Jarmoszyna oświadczyła, że żaden z pozostałych kandydatów na prezydenta nie złożył skargi w środę.

Zrobienie tego byłoby raczej trudne, bo kandydaci muszą taką skargę składać osobiście. A większość z nich znajduje się w areszcie śledczym KGB, gdzie trafili po niedzielnej manifestacji opozycji w Mińsku.

Kastusiou poprosił CKW, by jego wniosek uznała też za złożony w imieniu innych kandydatów.

Wyjaśnił, że 38 stron zajmuje uzasadnienie skargi, a 36 stron - załącznik ze skargami obserwatorów, które składali oni do komisji wyborczych różnego szczebla oraz do prokuratury.

- W skardze wymienione są liczne fakty ciężkiego naruszenia krajowej ordynacji wyborczej i bezprecedensowego wykorzystania mechanizmów administracyjnych i środków budżetowych podczas prowadzenia wyborów, co wpłynęło na ich ogólny wynik w kraju - powiedział Kastusiou, cytowany przez internetową niezależną gazetę "Biełorusskije Nowosti".

Posiedzenie CKW, na którym ma ona zatwierdzić wyniki wyborów odbędzie się 24 grudnia. Według wyników, które komisja podała w poniedziałek nad ranem, niemal 80 proc. głosów uzyskał ubiegający się o czwartą kadencję prezydencką Alaksandr Łukaszenka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyniki wyborów na Białorusi zaskarżone
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Wyniki wyborów na Białorusi zaskarżone
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.