Z powodu mrozów w Europie zmarło już 10 osób. Wspólnota z Krakowa apeluje o pomoc dla ubogich

Z powodu mrozów w Europie zmarło już 10 osób. Wspólnota z Krakowa apeluje o pomoc dla ubogich
(fot. shutterstock.com)
PAP / pch

Od Morza Bałtyckiego po Śródziemne cała Europa pozostaje we wtorek pod wpływem nadchodzącego z Syberii mroźnego powietrza; w ciągu ostatnich czterech dni z powodu mrozów zmarło już 10 osób - informuje agencja AFP.

Nazywana "Bestią ze Wschodu" przez media brytyjskie, "Syberyjskim niedźwiedziem" przez Holendrów czy "Armatką śniegową" w Szwecji, fala mrozu doprowadziła od piątku do śmierci co najmniej czterech osób na Litwie, trzech we Francji, dwóch w Rumunii i jednej we Włoszech.

Sposób na mróz? Ubranie na cebulę i rozwaga >>

Słupek rtęci spada - we Włoszech w rejonie miejscowości Campoluzzo niedaleko Trydentu w nocy z niedzieli na poniedziałek odnotowano minus 40 stopni Celsjusza. W szwedzkiej części Laponii w poniedziałek zarejestrowano minus 39,6 stopnia, a we Flattnitz na południu Austrii - minus 25,4 stopnia. Na najwyższym szczycie górskim Niemiec Zugspitze w nocy z poniedziałku na wtorek temperatura wynosiła minus 30,5 stopnia - była to najniższa od ponad 100 lat temperatura o tej porze roku.

Tej samej nocy na zachodzie Czech było minus 24,6 stopnia i do minus 26 stopni na Litwie. Temperaturę na poziomie minus 10 stopni odnotowano również w Kosowie, a minus 20 w rejonie górskim wokół Sarajewa w Bośni i Hercegowinie.

DEON.PL POLECA

W poniedziałek w Rzymie śnieg spadł po raz pierwszy od sześciu lat, z kolei we Francji, w której tak niskich temperatur nie było o tej porze roku od 13 lat, na Korsyce nad zatoką Ajaccio pojawił się we wtorek rano śnieg - nie widziano go tam od 30 lat.

Watykan pierwszy raz od sześciu lat "zasypany" śniegiem [ZDJĘCIA] >>

Z powodu śniegu i gołoledzi w całej Europie występują znaczne utrudnienia w transporcie. Do opóźnień i odwołania lotów doszło m.in. na lotnisku Heathrow w Londynie, gdzie linie British Airways anulowały 60 połączeń; port lotniczy we włoskim Neapolu był czasowo zamknięty; w Chorwacji występowały przerwy w kursowaniu pociągów na linii Zagrzeb-Split, w Rumunii zamknięto trzy porty na Morzu Czarnym, a w Bułgarii - lotnisko w Warnie.

Zamknięte były również liczne placówki edukacyjne - m.in. w wielu miastach Włoch, np. w Neapolu, w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii czy Albanii.

W Europie podjęto także wiele inicjatyw w celu ochrony bezdomnych: w rzymskich ośrodkach zorganizowano dodatkowe 400 miejsc, w Berlinie - 100. We Francji trzy czwarte kraju objęto planem "Wielki mróz", w ramach którego otwarto dodatkowe 5,3 tys. miejsc, w tym 1,7 tys. w samym Paryżu.

Meteorologowie spodziewają się mrozów do końca tygodnia. Z tego powodu wspólnota świętego Idziego z Krakowa (Sant'Egidio) wystosowała apel na swoim profilu na facebooku. Oto on:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Z powodu mrozów w Europie zmarło już 10 osób. Wspólnota z Krakowa apeluje o pomoc dla ubogich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.