Żałoba narodowa w Belgii po wypadku

Żałoba narodowa w Belgii po wypadku
(fot. EPA/OLIVIER MAIRE )
8 lat temu
PAP / slo

Wojskowe samoloty zabrały w piątek z lotniska w szwajcarskim Sion ciała 28 osób, które zginęły we wtorek w wypadku belgijskiego autokaru, i stopniowo przybywają do Belgii, gdzie w piątek trwa żałoba narodowa.

Na lotnisku wojskowym w Sion odbyła się prywatna ceremonia z udziałem kompanii honorowej policji kantonu Valais. Ciała zabrały belgijskie samoloty wojskowe.

Spośród rannych 24 dzieci osiem wróciło do Belgii, pozostałe są w szpitalach w Szwajcarii. Obrażenia niektórych są poważne.

Setki ludzi w czwartek wieczorem uczestniczyło we mszy żałobnej w kościele Świętego Krzyża w Sierre - to właśnie niedaleko tej miejscowości autokar uderzył w ścianę tunelu na autostradzie. Prokuratura kantonu Valais, gdzie leży Sierre, bada w śledztwie, czy przyczyną był błąd techniczny, ludzki czy problemy kierowcy ze zdrowiem.

W Belgii piątek jest dniem żałoby narodowej. O godz. 11 pamięć ofiar wypadku zostanie uczczona minutą ciszy. Główne uroczystości odbędą się w Lommel i Leuven, skąd pochodzili uczniowie, którzy zginęli w wypadku. Siedmioro z nich było narodowości holenderskiej, ale uczyło się w belgijskich szkołach. Wszyscy mieli 11-12 lat.

Ze Szwajcarii autokar z 52 osobami wracał do Belgii z wyprawy uczniów na narty. Wśród ofiar śmiertelnych jest sześć osób dorosłych, w tym dwaj kierowcy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Żałoba narodowa w Belgii po wypadku
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Żałoba narodowa w Belgii po wypadku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.