Zarząd OpenAI, twórcy ChatGPT, odwołał szefa firmy Sama Altmana

Zarząd OpenAI, twórcy ChatGPT, odwołał szefa firmy Sama Altmana
fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO
PAP

Firma OpenAI, twórca ChatGPT, odwołała dyrektora wykonawczego spółki (CEO) i jej współzałożyciela Sama Altmana oraz innego założyciela i prezesa Grega Brockmana. Według zarządu Altman nie był "szczery" w komunikacji z zarządem. Rolę Altmana przejęła tymczasowo dotychczasowa dyrektor ds. technologii Mira Murati.

W wydanym w piątek krótkim komunikacie oznajmiającym decyzję nie podano konkretnych powodów, poza wzmianką, że Altman miał "nie być konsekwentnie szczery" w komunikacji z zarządem. Według portalu The Verge, do zmiany doszło nagle i była ona zaskoczeniem dla pracowników spółki, jak i głównego partnera OpenAI, Microsoftu, który wykorzystuje model w swojej wyszukiwarce Bing i zainwestował w spółkę miliardy dolarów. Obie firmy zapowiedziały kontynuowanie współpracy.

Altman był jedną z czołowych postaci branży AI i zwolennikiem stworzenia "bezpiecznej" tzw. ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), tj. superinteligentnego systemu zdolnego do rozumowania na poziomie człowieka lub go przewyższającego.

Biznesmen jednocześnie otwarcie mówił o katastrofalnych ryzykach dla ludzkości z tym związanym. Jeszcze w czwartek Altman występował na konferencji podczas szczytu APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku) w San Francisco, mówiąc o konieczności stworzenia silnej sztucznej inteligencji jako odpowiedzi na kryzysy trapiące świat.

Jak przekazał we wpisie na portalu X Brockman, który założył z nim OpenAI - początkowo jako organizację non-profit - zostali oni wraz z Altmanem w piątek poinformowani o swoim zwolnieniu przez Ilyę Sutskevera, głównego naukowca firmy, który również współzakładał OpenAI. Według The Verge, między Sutskeverem i Altmanem od dawna dochodziło do tarć m.in. w związku z polityką firmy dotyczącą bezpieczeństwa AI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zarząd OpenAI, twórcy ChatGPT, odwołał szefa firmy Sama Altmana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.