Zmarł Colin Cantwell. Tworzył "Gwiezdne wojny"

Zmarł Colin Cantwell. Tworzył "Gwiezdne wojny"
Fot. depositphotos.com
radiozet.pl / kb

Nie żyje Colin Cantwell. Odpowiadał za realizację "Gwiezdnych Wojen" i "2001: Odyseja kosmiczna". Amerykanin przeżył 90 lat.

Śmierć Cantwella potwierdziła jego wieloletnia partnerka Sierra Dall. Mężczyzna przez lata cierpiał na chorobę Alzheimera. Zmarł w swoim domu w Colorado.

DEON.PL POLECAKim był Colin Cantwell?

Cantwell urodził się w 1932 roku w San Francisco. Ukończył animację na University of California. Ze światem filmowym związał się pod koniec lat 60., kiedy został twórcą efektów specjalnych do słynnego dzieła Stanleya Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna". W latach 70. współpracował z Reuben H. Fleet Science Center, gdzie zajmował się reżyserią i tworzeniem efektów specjalnych do wizualizacji zatytułowanej "Voyage to the Outer Planets", ukazującą podróż międzyplanetarną.

Dzięki tej współpracy, znalazł się w ekipie odpowiadającej za pracę nad oryginalnymi "Gwiezdnymi Wojnami". Dzięki Cantwellowi powstały słynne pojazdy z kosmicznej sagi m.in myśliwce X-wing, Y-wing i TIE, Sokół Millenium, Gwiezdny Niszczyciel, Tantive IV, Landspeeder, Piaskoczołg, czy Gwiazda Śmierci.

Jego szkice koncepcyjne stanowiły podstawę dla takich artystów koncepcyjnych, jak Ralph McQuarrie i Joe Johnston. Co ciekawe jeden z modeli Cantwella pojawił się w pierwszej części "Gwiezdnych Wojen", w scenie, kiedy Luke bawi się pojazdem i rozmawia z C-3PO.

Źródło: 

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Mucha

Filmy edukacyjne z serii: O co chodzi? adresowane są głównie do uczniów klas starszych szkoły podstawowej i szkół średnich. Dotyczą problemów, z którymi młody człowiek styka się w codziennym życiu. Nie zawsze samodzielnie znajduje odpowiedź...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmarł Colin Cantwell. Tworzył "Gwiezdne wojny"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.