Znaleziono setki ciał, ludzi grzebano żywcem

Znaleziono setki ciał, ludzi grzebano żywcem
Ofiary zostały najprawdopodobniej zabite przez "najemników z Liberii" - mówił Colville. (fot. Stefan Meisel / flickr.com)
PAP / slo

W ciągu ostatnich 24 godzin w trzech miejscach na Wybrzeżu Kości Słoniowej znaleziono ponad 100 ciał. Niektóre ofiary zostały pogrzebane żywcem. To najprawdopodobniej ofiary przemocy na tle etnicznym - powiedział w czwartek w Genewie rzecznik ONZ.

Ponad 15 ciał znaleziono w zachodnim mieście Duekoue, gdzie już wcześniej odkryto 229 ciał - poinformował rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Rupert Colville.

Niektóre ofiary zostały pogrzebane żywcem, a inne wrzucone do szybu.

ONZ oraz organizacje pomocowe informowały, że nawet 1 tys. osób mógł zginąć, gdy w zeszłym tygodniu siły Alassane'a Ouattary, uważanego za prawowitego prezydenta, zajmowały strategicznie ważne miasto Duekoue.

Na zachód od tego miasta, w Bloloquin, odkryto ponad 40 ciał. Ofiary zostały najprawdopodobniej zabite przez "najemników z Liberii" - mówił Colville.

Ponadto w zachodnim mieście Guiglo pracownicy ONZ znaleźli ponad 60 ciał. Według rzecznika ONZ, niektóre ofiary nie pochodziły z WKS, lecz były obywatelami innych państw Afryki Zachodniej.

Jak dodał, "wszystkie incydenty wydają się być przynajmniej częściowo motywowane pobudkami etnicznymi".

ONZ otrzymało także informacje o "zabójstwach na mniejszą skalę", do których dochodziło w innych rejonach. Jednak zbrodnie te nie zostały jeszcze zbadane.

Tradycyjnych myśliwych i żołnierzy, walczących dla uznanego przez społeczność międzynarodową za prezydenta WKS Alassane'a Ouattary podejrzewa się o popełnianie przestępstw i dokonywanie masakr na szeroką skalę podczas ofensywy na zachodzie kraju.

Również w piątek oenzetowskie organizacje humanitarne, m.in. Światowy Program Żywnościowy (WFP), zaapelowały do ONZ o otwarcie korytarzy humanitarnych na WKS.

WFP już dostarczyło do Duekoue zapasy żywności na sześć dni. Tysiące osób schroniły się w budynku misji katolickiej w tym mieście. Ponadto WFP planuje w przyszłym tygodniu wysłać pomoc do ok. 50 tys. mieszkańców Wybrzeża.

Tymczasem agencja Reutera, powołując się na anonimowego unijnego dyplomatę, informuje, że w odpowiedzi na prośbę Ouattary UE pracuje nad "tekstem, mającym na celu zniesienie w przyszłym tygodniu sankcji wobec WKS".

Dyplomata wyjaśnił, że UE chce znieść sankcje wobec wszystkich instytucji portowych oraz wobec sektora kakao i kawy, co umożliwi eksport tych produktów.

W piątek Komisja Europejska poinformowała, że Ouattara zwrócił się do niej, by podjęła działania mające na celu zniesienie sankcji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znaleziono setki ciał, ludzi grzebano żywcem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.