Wielka Brytania rozważa wysłanie setek żołnierzy do Polski i państw bałtyckich

Wielka Brytania rozważa wysłanie setek żołnierzy do Polski i państw bałtyckich
fot. Depositphotos
PAP / pk

Wielka Brytania chce wzmocnić europejskie misje w Polsce i państwach bałtyckich "setkami" żołnierzy gotowych do walki, którzy mogliby zostać rozmieszczeni w krótkim czasie. Chce w ten sposób odstraszyć Rosję - poinformował w piątek dziennik "Times", powołując się na źródła w brytyjskim ministerstwie obrony.

Państwa NATO przeprowadziły rozmowy na wysokim szczeblu na temat zwiększenia obecności wojsk w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce.

Jak przypomina "Times", w ramach NATO-wskiej misji Enhanced Forward Presence (EFP) Wielka Brytania ma już 830 żołnierzy, czołgi, opancerzone pojazdy wojskowe, artylerię samobieżną, obronę powietrzną oraz personel inżynieryjny i wywiadowczy w Estonii, gdzie przewodzi grupie bojowej liczącej 1200 osób. W skład grupy bojowej wchodzi również ponad 300 żołnierzy francuskich. Z kolei w Polsce przebywa 140 brytyjskich żołnierzy.

Wielka Brytania chce wzmocnić misje "setkami" żołnierzy

Zgodnie z planami omawianymi w ministerstwie obrony, Wielka Brytania chce wzmocnić te misje "setkami" żołnierzy gotowych do walki, którzy mogliby zostać rozmieszczeni w krótkim czasie.

- Oni (NATO) zapytali o wzmocnienie (EFP) i misji NATO w krajach bałtyckich. Kraje zastanawiają się, co mogłyby zrobić - mówi cytowane przez gazetę źródło. Zapytane o skalę czasową takiego rozmieszczenia, odparło: "Jeśli byłby sojusznik NATO, do drzwi którego pukałyby rosyjskie wojska, wtedy byliby tam szybko".

Wielka Brytania ma również około 100 żołnierzy na Ukrainie w ramach misji szkoleniowej Operation Orbital, a w tym tygodniu do tego kraju poleciało około 30 brytyjskich żołnierzy, aby przeszkolić ukraińskie siły w obsłudze 2000 przekazanych ręcznych wyrzutni pocisków kierowanych.

 

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Wielka Brytania rozważa wysłanie setek żołnierzy do Polski i państw bałtyckich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.