Wielka Brytania zabrania rosyjskim statkom wpływania do tamtejszych portów

Wielka Brytania zabrania rosyjskim statkom wpływania do tamtejszych portów
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinstruował w poniedziałek władze portów w kraju, by nie wpuszczały żadnych statków pływających pod rosyjską banderą, zarejestrowanych w Rosji, będących własnością lub kontrolowanych przez Rosjan.

- Sektor morski ma fundamentalne znaczenie dla handlu międzynarodowego i musimy odegrać naszą rolę w ograniczaniu interesów gospodarczych Rosji w pociągnięciu rosyjskiego rządu do odpowiedzialności - oświadczył Shapps. Zapowiedział, że formalne sankcje zabraniające rosyjskim statkom wstępu do brytyjskich portów zostaną opublikowane niezwłocznie.

W miniony czwartek rząd Wielkiej Brytanii zakazał wszystkim rosyjskim liniom lotniczym korzystania z brytyjskiej przestrzeni powietrznej oraz lotnisk, a w piątek rozciągnął ten zakaz na prywatne samoloty należące do rosyjskich oligarchów.

Kolejne sankcje przeciwko Rosji

Wielka Brytania wprowadzi nowe regulacje, aby uniemożliwić rosyjskim bankom rozliczanie płatności w funtach i nakłada sankcje na trzy kolejne rosyjskie banki - poinformowała z kolei brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Wskazała, że ponad 50 proc. rosyjskiego handlu rozliczane jest w dolarach lub funtach, zatem uniemożliwienie rozliczania płatności w funtach - i analogiczny krok władz USA w stosunku do transakcji w dolarach - "zniszczy zdolność Rosji do prowadzenia handlu ze światem". Bankami, na które nałożone zostają sankcje w postaci zamrożenia aktywów, są Sovcombank, Otkritie FC Bank i VEB.RF. Truss poinformował, że Wielka Brytania dąży do skoordynowania pełnego zamrożenia aktywów wszystkich rosyjskich banków "w ciągu kilku dni".

Szefowa brytyjskiej dyplomacji przyznała, że Wielka Brytania i jej zachodni sojusznicy będą musieli znieść pewne trudności gospodarcze w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję, ale jak podkreśliła, nasze trudności są niczym w porównaniu z tymi, których doświadczają mieszkańcy Ukrainy".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Helen Prejean

– Wytrzyma pani? – pyta. – Jest pani w stanie?
Ma zatroskaną twarz. Widzę, że na jego czole lśnią kropelki potu. Może od jupiterów.
– Obiecałam mu.

Siostra Helen Prejean porzuciła spokojne życie,...

Skomentuj artykuł

Wielka Brytania zabrania rosyjskim statkom wpływania do tamtejszych portów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.