Witek: kapelani katyńscy byli znienawidzeni, bo nieśli pociechę w najtrudniejszych momentach

Witek: kapelani katyńscy byli znienawidzeni, bo nieśli pociechę w najtrudniejszych momentach
Fot. PAP/Leszek Szymański
PAP / tk

Kapelani katyńscy byli znienawidzeni, bo w najtrudniejszych momentach nieśli pociechę i nadzieję; trzeba było ich unicestwić – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W Sejmie otwarto w środę konferencję naukową nt. 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej "Kapelani katyńscy".

Podczas otwarcia wydarzenia Elżbieta Witek przypomniała, że przez bardzo długi czas Niemcy i Sowieci przerzucali się odpowiedzialnością za zbrodnię katyńską.

"Zbrodni ludobójstwa dokonało NKWD"

- My wiemy, już wtedy wiedzieliśmy, były na to wystarczające dowody, że zbrodni ludobójstwa dokonało NKWD. Była to wyjątkowa zbrodnia, która przede wszystkim miała obedrzeć tych ludzi z człowieczeństwa, pozbawić ich godności - powiedziała.

Podkreśliła, że rola kapelanów w obozach była wyjątkowa, choć mówi się o nich niezbyt często.

Kapelani katyńscy byli znienawidzeni

- Wielu z nich pewnie nie wiedziało, że pełnią tam swoją ostatnią posługę. Byli znienawidzeni w sposób szczególny - nie tylko dlatego, że wierzyli, że mieli wartości, którym byli wierni; ale przede wszystkim dlatego, że właśnie w tych obozach, w tych najtrudniejszych momentach nieśli pociechę, nieśli nadzieję, odprawiali msze, spowiadali, udzielali komunii - powiedziała.

- Byli wśród więźniów, słuchali ich, ale także nie zapominali o ważnych rozmowach na temat patriotyczne związane z Polską. Trzeba było ich unicestwić - byli bardzo groźni. Polska inteligencja była zarówno dla Sowietów jak i dla Niemców bardzo groźna - dodała.

Posługa kapelanów była czymś wspaniałym

Wyraziła przekonanie, że konferencja pokaże rolę polskich kapłanów, polskich kapelanów, którzy byli razem ze swoimi współwięźniami, dzielili ten sam los, tę samą tragiczną drogę i nieśli nadzieję do samego końca.

- Posługa w tych najtrudniejszych, obozowych warunkach była czymś fantastycznym, czymś wyjątkowym, czymś wspaniałym. Z naszego doświadczenia wiemy, że choćby wszystko umarło, to nadzieja pozostaje w nas do końca - powiedziała.

Ogólnopolska konferencja naukowa nt. 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej "Kapelani katyńscy", organizowana jest przez Kancelarię Sejmu RP oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej

W piekle obozu koncentracyjnego ratowała tysiące dzieci

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez...

Skomentuj artykuł

Witek: kapelani katyńscy byli znienawidzeni, bo nieśli pociechę w najtrudniejszych momentach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.