Wrocław i Kijów podpisały umowę o współpracy. Co to oznacza?

Wrocław i Kijów podpisały umowę o współpracy. Co to oznacza?
Wrocław miastem współpracującym z Kijowem (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Współpracę w zakresie ekonomii, rozwoju, transportu publicznego, ochrony środowiska czy edukacji zakłada podpisana w środę umowa partnerska pomiędzy Wrocławiem a Kijowem.

Umowa pomiędzy dwoma miastami została podpisana we wtorek we Wrocławiu. W pierwszym etapie współpraca zakłada pomoc materialną. Po zakończeniu zaś wojny miasta chcą razem pracować w obszarach ekonomii, rozwoju, transportu publicznego, ochrony środowiska, edukacji, współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, turystki i kultury.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że po agresji Rosji na Ukrainę, Wrocław stał się drugim domem dla obywateli Ukrainy. - Przed wojną we Wrocławiu mieszkało 100 tys. Ukraińców; dziś ta społeczność liczy 200 tys. osób. Bardzo wielu pochodzi z Kijowa i obwodu kijowskiego – mówił Sutryk.

Dodał, że relacje wrocławsko-ukraińskie są dla stolicy Dolnego Śląska bardzo cenne. - Potrafimy bez dodatkowych napięć i swarów, w nowej sytuacji, z nowymi obywatelami, budować nasze miasto; budować jedną silną wspólnotę – podkreślił Sutryk.

DEON.PL POLECA

Mer Kijowa Witalij Kliczko, który połączył się z Wrocławiem online, podziękował władzom i mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska za dotychczasowe wsparcie. - Dzięki generatorom prądu, które od was otrzymaliśmy przetrwaliśmy zimę. Tej pomocy nigdy nie zapomnimy – powiedział.

Kliczko mówił też m.in. o obecnej sytuacji w Kijowie. - Kijów jest sercem Ukrainy; ma symboliczne znaczenie. Kijów jest, był i pozostaje celem Rosji. Do tej pory w wyniku ataków w mieście zniszczonych zostało 800 budynków, z czego 417 budynków mieszkalnych. W wyniku ostrzałów miasta zginęło 1600 osób, w tym pięcioro dzieci – zaznaczył mer.

Dodał, że ataki rosyjskie kierowane są na infrastrukturę krytyczną miasta. - Rosjanie chcieli nas zostawić bez światła i ciepła. Pomimo tych wszystkich prób zniszczenia naszego miasta, stało się ono, dzięki wsparciu naszych przyjaciół, symbolem niezłomności dla innych miast – dodał Kliczko.

Jak podkreślił, Ukraina nie walczy dziś tylko o swój kraj, ale też o bezpieczeństwo każdego z mieszkańców UE. - Celem Rosji jest odbudowa imperium radzieckiego. W wystąpieniach Rosjan słyszymy często o krajach bałtyckich i o Polsce; Niemcy też były częścią imperium radzieckiego – wskazał Kliczko. Dodał, że Ukraina zmierza w kierunku wspólnoty europejskiej i chce być jej częścią. - To nasz strategiczny cel – oświadczył.

Kijów to drugie miasto w Ukrainie, po Lwowie, z którym Wrocław ma podpisaną umowę partnerską.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wrocław i Kijów podpisały umowę o współpracy. Co to oznacza?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.