Zakończenie zimowych igrzysk w Pekinie. Norwegowie z największą liczbą medali

Zakończenie zimowych igrzysk w Pekinie. Norwegowie z największą liczbą medali
Fot. PAP/EPA/Kimimasa Mayama
PAP / tk

Szesnaście złotych medali, wywalczonych przez norweskich sportowców w Pekinie, to absolutny rekord zimowych igrzysk, a ich dorobek uzupełniło jeszcze osiem srebrnych i 13 brązowych. Polacy zakończyli igrzyska z jednym, brązowym medalem Dawida Kubackiego.

Poprzedni rekord to 14 olimpijskich triumfów reprezentantów tego kraju i Niemców w Pjongczagu w 2018 roku oraz Kanadyjczyków w 2010 w Vancouver.

Norwegowie łącznie zdobyli aż 37 medalów, 32 krążki należą do Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, a 27 przypadło Niemcom.

Wśród czworga sportowców, którzy w kończących się w niedzielę tegorocznych igrzyskach zdobyli po pięć medali, znalazła się dwójka Norwegów. Oboje to biathloniści, co potwierdza ich dominację w tej dyscyplinie.

Areny zimowych igrzysk w Pekinie

W powszechnej opinii sportowców do grona "wygranych igrzysk" należą również olimpijskie obiekty, przygotowane przez chińskich organizatorów. O 109 kompletów medali rywalizowano na 12 arenach w trzech lokalizacjach: Pekinie, Yanqing i Zhangjiakou. Wszystkie areny były nowoczesne, sterylne, nie tylko ze względu na reżim sanitarny z powodu pandemii COVID-19, robiące wrażenie pod względem architektonicznym i wyposażenia wewnętrznego.

Wysoko oceniono kompleks skoczni narciarskich w Zhangjiakou, choć zawodnikom mocno dawał się we znaki wiatr, świetnie przygotowane trasy alpejskie w Yanqing czy stołeczną halę łyżwiarską z doskonałej jakości lodem o mlecznobiałej barwie.

Kolejne zimowe igrzyska odbędą się w 2026 roku w Mediolanie-Cortinie d'Ampezzo.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Skomentuj artykuł

Zakończenie zimowych igrzysk w Pekinie. Norwegowie z największą liczbą medali
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.