Zełenski o zajęciu przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej: jeśli świat nie wykaże siły, przegra

Zełenski o zajęciu przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej: jeśli świat nie wykaże siły, przegra
fot. Depositphotos
PAP / pk

Świat przegra z terroryzmem i ulegnie nuklearnemu szantażowi, jeśli nie podejmie żadnych działań w sprawie okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiedział w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym nagraniu wideo.

- Jeśli teraz świat nie wykaże siły i zdecydowania w obronie elektrowni jądrowej, będzie to oznaczać, że świat przegrał - powiedział Zełenski. - Przegra z terroryzmem. I ulegnie nuklearnemu szantażowi - podkreślił ukraiński prezydent.

Kolejny ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

W czwartek ukraiński koncern państwowy Enerhoatom przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu. Enerhoatom określił działania wojsk rosyjskich jako prowokację. Rosjanie oskarżyli o ostrzał Ukraińców. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał tego samego dnia do zakończenia działań militarnych wokół elektrowni.

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa siłownia jądrowa w Europie - została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy Rosatomu. Ukraiński koncern Enerhoatom informował jednak w maju, że codzienną eksploatacją i obsługą techniczną obiektu zajmował się ukraiński personel.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Zełenski o zajęciu przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej: jeśli świat nie wykaże siły, przegra
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.