Zełenski: Rosja osiągnęła zamierzony rezultat. Świat zapomina o Ukrainie

Zełenski: Rosja osiągnęła zamierzony rezultat. Świat zapomina o Ukrainie
Fot. Dmytro Larin / depositphotos.com
PAP / tk

Skierowanie uwagi świata na wojnę między Hamasem a Izraelem w Strefie Gazy zagrało na korzyść Rosji – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wywiadzie dla japońskiej agencji Kyodo. Zełenski wyraził nadzieję, że zaplanowana na luty konferencja ukraińsko-japońska w sprawie odbudowy Ukrainy przyniesie konkretne projekty.

- Wszyscy zdają sobie sprawę, że zapomnieli o Ukrainie i skupili się na sytuacji na Bliskim Wschodzie – powiedział prezydent podczas rozmowy z azjatyckimi mediami w swoim biurze w Kijowie. - Uważam, że dokładnie tego chciała Rosja i z przykrością muszę stwierdzić, że osiągnęła zamierzony cel - podkreślił.

Japonia stanowczo potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę i objęła Moskwę licznymi sankcjami. Rząd w Tokio wielokrotnie sygnalizował też zainteresowanie udzieleniem Ukrainie realnej pomocy podczas odbudowy zniszczonej infrastruktury.

W ubiegłym tygodniu japońska delegacja rządowo-biznesowa złożyła wizytę na Ukrainie, podczas której sondowała potrzeby związane z odbudową tego kraju przed zaplanowaną w lutym przez Tokio konferencją w tej sprawie. Japońskie firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy już otwierają biura w Polsce.

DEON.PL POLECA

- Myślę, że na konferencji zostaną zaprezentowane bardzo konkretne projekty - powiedział Zełenski, dodając, że pokłada nadzieje w dwustronnej współpracy w zakresie cyfryzacji, zielonej energii i infrastruktury.

Odnosząc się do coraz popularniejszych w Europie i Stanach Zjednoczonych głosów o zawieszeniu broni, Zełenski skrytykował taki pomysł, przyrównując go do "odcięcia ręki i oddania jej komuś innemu", oraz zapewnił, że nie ma zamiaru zabiegać o pokój poprzez oddanie terytorium.

Zdaniem ukraińskiego prezydenta zawieszenie broni w trwającej od 21 miesięcy wojnie, z rosyjskimi wojskami pozostającymi na Ukrainie, oznaczałoby jedynie "zamrożenie" konfliktu, dając Moskwie czas na przygotowanie się do wznowienia działań wojennych. - Walczymy o to, co nasze, ponieważ nie wierzymy, że Rosja chce pokoju – podkreślił.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Skomentuj artykuł

Zełenski: Rosja osiągnęła zamierzony rezultat. Świat zapomina o Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.