Zmarł aktor Tadeusz Wojtych

Zmarł aktor Tadeusz Wojtych
(fot. unsplash.com)
3 miesiące temu
PAP / jb

9 lipca zmarł aktor Tadeusz Wojtych. O śmierci artysty poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych Teatr Syrena w Warszawie. Tadeusz Wojtych miał 89 lat.

 

Wojtych był jednym z założycieli gdańskiego Studenckiego Teatru Bim-Bom, którym opiekował się Zbigniew Cybulski. Występował tam m.in. z Bogumiłem Kobielą.

Występował również w gdańskim Wybrzeżu, Teatrze Polskim w Poznaniu, a także Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Polskim we Wrocławiu.

W latach 1977-1991 aktor związany był z Teatrem Syrena w Warszawie, chociaż – jak dowiadujemy się z informacji opublikowanej przez Teatr Syrena – pierwszą propozycję przyjścia do tego teatru dostał już w 1956 r. Na deskach Syreny występował m.in. u boku Zofii Czerwińskiej.

„Był obdarzony dużą vis comicą. Często grał role drugoplanowe, a ich wagę podkreślał słowami +To dwór robi króla” – czytamy na Fb Teatru Syrena. „Można być złym komediantem albo dobrym. Czyli wygłupiać się dobrze albo źle. A dobrze wygłupiać się można, kiedy ma się taką wrodzoną iskrę komizmu” – mówił z kolei Tadeusz Wojtych w wywiadzie z okazji 75-lecia Teatru Syrena.

Wojtych wystąpił również m.in. w takich filmach jak „Quo vadis”, „Pianista” czy „Katyń”.

W 2009 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka, Piotr Żyłka
62,93 zł
89,90 zł

Trzy bestsellerowe książki księdza Jana Kaczkowskiego, który był inspiracją dla milionów ludzi. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę. Ludzie pokochali go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru...

Skomentuj artykuł

Zmarł aktor Tadeusz Wojtych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.