Zmarł Szewach Weiss, izraelski polityk, przyjaciel Polski

Zmarł Szewach Weiss, izraelski polityk, przyjaciel Polski
Szewach Weiss - Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
PAP / pzk

Szewach Weiss był izraelskim politykiem, profesorem nauk politycznych, posłem w Knesecie, a także jego przewodniczącym; przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2000-2003 był ambasadorem Izraela w Polsce. O jego śmierci poinformował dzisiaj izraelski dziennik "Haarec".

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 r. w Borysławiu, obecnie na Ukrainie, jako Szejwach Weiss. Po wybuchu II wojny i wkroczeniu wojsk niemieckich jego rodzinie udało się uciec z getta. Pomogli im sąsiedzi: Polacy – Maria Potężna z synem Tomaszem oraz polskie małżeństwo Anna i Michał Górale, a także Ukrainka Julia Lasotowa.

Za swą działalność społeczno-polityczną był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Tolerancji, nagrodę ministra kultury za zasługi dla kultury polskiej, w 2004 r. prezydent uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. A pięć lat później za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymał od ministra spraw zagranicznych Odznakę Honorową "Bene Merito". Był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz honorowym obywatelem Wałbrzycha i Kalisza.

Informację o śmierci Szewacha Weissa skomentował na swoim profilu na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł J.E. Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko-izraelskich relacji. R.I.P." - napisał.

Premier Mateusz Morawiecki, także na Twitterze, napisał: „W wieku 87 lat odszedł od nas Szewach Weiss, wieloletni ambasador Izraela w Polsce i wielki ambasador Polski w Izraelu. Przyjaciel Polski, ale też po prostu dobry i mądry człowiek, którego będzie nam bardzo brakowało. Spoczywaj w pokoju”.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Cardinal Stanisław Dziwisz, Rabbi David Rosen

We are like brothers who have found each other after a very long time.John Paul II

The book contains groundbreaking lectures on the Catholic-Jewishrelations delivered by Cardinal Stanislaw Dziwisz and Rabbi David Rosenat the Jesuit...

Skomentuj artykuł

Zmarł Szewach Weiss, izraelski polityk, przyjaciel Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.