Zmiana ustawy o radiofonii i telewizji. Sejm odrzucił stanowisko senatu

Zmiana ustawy o radiofonii i telewizji. Sejm odrzucił stanowisko senatu
Fot. grand-warszawski/depositphotos.com
PAP/mk

Sejm nie przyjął uchwały senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji, zatwierdzając tym samym zapisy określane przez opozycję jako "lex TVN". W ocenie władz zmiany maja "uszczelnić przepisy" na rynku telewizji w Polsce.

Sejm odrzucił w piątek bezwzględną większością głosów uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Za odrzuceniem uchwały Senatu było 229 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

W piątek po godz. 13 sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu i zarekomendowała Sejmowi jej odrzucenie. Wcześniej wniosek o zamknięcie obrad Komisji w związku z - jej zdaniem - zbyt krótkim terminem, w którym została zwołana komisja, złożyła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. "Dostałam sms-a od państwa o godz. 12.36 o tym, że ta komisja ma mieć dzisiaj miejsce. Zgodnie z regulaminem sejmowym artykuł 152 o terminie i porządku dziennym posiedzenia komisji powinniśmy być poinformowani trzy dni przed posiedzeniem komisji. To jest kpina z tej komisji, z nas wszystkich tutaj. Wnoszę o odrzucenie i zamknięcie tych obrad" - uzasadniała swój wniosek posłanka Lewicy. Komisja Kultury odrzuciła ten wniosek.

DEON.PL POLECA

Wniosek przeciwny złożył wiceprzewodniczący komisji Marek Suski (PiS). "Uważam, że jeżeli tutaj mamy uchwałę Senatu z dnia 9 września, dzisiaj mamy koniec grudnia, czyli to jest bardzo długi termin. Uchwała Senatu jest tak bardzo rozbudowana, że myślę, że spokojnie te dwa miesiące wystarczą na to, żeby się zapoznać z tą jednozdaniową uchwałą Senatu i każdy ma wyrobione zdanie na ten tematu. Co do terminów posiedzeń komisji to regulamin przewiduje, że istnieje możliwość za zgodą Sejmu, Komisji skrócenia terminów. I jest to propozycja, żeby rozpatrzeć w skróconym terminie. Jestem przeciw wnioskowi o oddalenie" - mówił Suski.

Wiceprzewodniczący komisji Marek Suski (PiS) zgłosił również wniosek o przyjęcie porządku dziennego bez 3-dniowego terminu zawiadomienia o posiedzeniu komisji kultury. Komisja kultury poparła ten wniosek.

Posłowie opozycji w trakcie obrad podnosili, że komisja została zwołana wbrew regulaminowi sejmu. Cześć posłów opozycji w trakcie głosowania opuściła obrady Komisji.

9 września br. senat odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Rządząca większość argumentuje, że przyjęta przez sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Zdaniem opozycji, która wprowadzone przepisy określa mianem "lex TVN", celem nowelizacji jest utrudnienie działalności stacji TVN (a szczególnie TVN24), krytycznie oceniającej większość poczynań polskiego rządu.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Zmiana ustawy o radiofonii i telewizji. Sejm odrzucił stanowisko senatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.