Znaleziono starożytną, najstarszą mapę gwiazd. Pomiary na niej są bardzo dokładne

Znaleziono starożytną, najstarszą mapę gwiazd. Pomiary na niej są bardzo dokładne
fot. Kyle Gregory Devaras / Unsplash
PAP / pk

Uczeni znaleźli fragment najwcześniejszej mapy nieba w średniowiecznym pergaminie odkrytym w klasztorze na półwyspie Synaj w Egipcie - poinformował w sobotę portal Jerusalem Post.

Odkrywcy zwoju uważają, że jest on częścią zaginionego katalogu gwiazd opisanego przez słynnego greckiego astronoma Hipparchusa z Nikei, który podejmował najwcześniejsze próby pełnego skatalogowania ciał niebieskich. Nowo znaleziony fragment opisuje gwiazdy i pomiary odległości pomiędzy nimi.

Pomiary były bardzo dokładne

Naukowcy porównali pomiary odczytane z katalogu z rzeczywistą, ustalona przez współczesna naukę pozycją gwiazd w czasach Hipparchusa i uznali, że pomiary były bardzo dokładne.

James Evans, historyk astronomii powiedział, że znaleziony fragment daje nam bardziej wzbogacony obraz pracy Hipparchusa, astronoma i fizyka, żyjącego w II wieku przed naszą erą. Wniósł on wielki wkład w rozwój astronomii. Wiadomo, że sporządził obszerną mapę gwiazd, ale większość z niej zaginęła na przestrzeni wieków.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Znaleziono starożytną, najstarszą mapę gwiazd. Pomiary na niej są bardzo dokładne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.