Znany franciszkanin aresztowany w Gdańsku za pedofilię. Wykorzystywał rolę przewodnika duchowego i zaufanie, jakim był obdarzany

Znany franciszkanin aresztowany w Gdańsku za pedofilię. Wykorzystywał rolę przewodnika duchowego i zaufanie, jakim był obdarzany
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com / Sergiy Tryapitsyn
PAP / Onet / prowincja.panewniki.pl / mł

64-letni zakonnik miał wykorzystywać zaufanie wynikające z pełnionej roli przewodnika duchownego, pod pretekstem między innymi wykonywania praktyk religijnych - podało biuro prasowe gdańskiej policji. Franciszkanin usłyszał 14 zarzutów. 

Tymczasowe aresztowanie zakonnika nastąpiło około dwa tygodnie temu. Jak poinformował we wtorek, 31 października sierż. szt. Piotr Pawłowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, funkcjonariusze z KWP w Gdańsku pracowali nad sprawą duchownego podejrzanego o szereg przestępstw o charakterze seksualnym wobec małoletnich poniżej 15 roku życia.

- 64-latek miał wykorzystywać zaufanie wynikające z pełnionej roli przewodnika duchownego, pod pretekstem między innymi wykonywania praktyk religijnych, po to aby doprowadzić pokrzywdzonych do obcowania płciowego lub poddania się innym czynnościom seksualnym - dodał Pawłowski. 

14 zarzutów postawionych franciszkaninowi Polikarpowi N., który pracował m.in. w watykańskim Sekretariacie Stanu, ma dotyczyć czterech małoletnich osób. Do przestępstw miało dochodzić w latach 2006-2016 na terenie Polski i za granicą. Jako pierwszy o aresztowaniu zakonnika poinformował Onet. 

DEON.PL POLECA

O sprawie poinformował prokuraturę zakon

 Policja podała, że śledztwo zostały zainicjowane zawiadomieniem złożonym przez Delegata do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży z zakonu, którego członkiem jest podejrzany.

- Najsurowiej zagrożone przestępstwo popełnione przez zakonnika, czyli podstępne doprowadzenie do obcowania płciowego, zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat, a takich czynów podejrzanemu zarzucono aż 8. Łącznie mężczyzna usłyszał 14 zarzutów dotyczących przestępstw wobec 4 małoletnich osób - poinformował policjant.

Sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec 64-letniego duchownego 3-miesięczny areszt. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.

Franciszkanie wydali komunikat dotyczący aresztowania:

29 października rzecznik prasowy Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce opublikował na stronie internetowej prowincji komunikat dotyczący aresztowania zakonnika Polikarpa N. Pod komunikatem podpisał się rzecznik prasowy prowincji, o. Olgierd Bartosz Paszkiewicz OFM. Publikujemy go w całości: 

"W związku z zatrzymaniem i tymczasowym aresztowaniem przez Sąd Rejonowy w Gdańsku jednego z zakonników naszej prowincji chciałbym poinformować, że sprawa przed organami państwowymi została wszczęta i jest prowadzona przy współpracy Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży naszej Prowincji.

Po otrzymaniu pierwszych informacji o możliwości popełnienia przestępstwa podjęte zostały kroki przewidziane takich sytuacjach przez obowiązujące prawo państwowe i kościelne oraz wytyczne Konferencji Episkopatu Polski. Celem umożliwienia wyjaśnienia sprawy oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla osób trzecich zakonnik został odsunięty od dotychczasowych obowiązków i wskazano mu stałe miejsce pobytu do dyspozycji organów ścigania.

Minister Prowincjalny wraz z zarządem Prowincji współpracują ściśle z organami państwowymi. Pragnę zaznaczyć, że Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych nie jest stroną postępowania prokuratorskiego. Z uwagi na chronioną prawem tajemnicę śledztwa jakichkolwiek informacji możemy udzielić tylko za wiedzą i zgodą Prokuratury. Wszelkie zapytania należy kierować do Prokuratury."

Źródło: PAP / Onet / prowincja.panewniki.pl / mł

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Znany franciszkanin aresztowany w Gdańsku za pedofilię. Wykorzystywał rolę przewodnika duchowego i zaufanie, jakim był obdarzany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.