Zmiany w Kolegium Kardynalskim. Jeden z hierarchów traci prawo do udziału w konklawe
Kardynał Mario Zenari, nuncjusz apostolski Syrii, w związku z 80. urodzinami, które obchodzi 5 stycznia, stracił możliwość uczestnictwa w konklawe. Tym samym grono kardynałów posiadających prawa elektorskie zmniejszyła się do 122.
Kim jest kard. Mario Zenari?
Kard. Mario Zenari przyszedł na świat 5 stycznia 1946 roku w Villafranca niedaleko Werony. Święcenia kapłańskie otrzymał 5 lipca 1970 r., a jego specjalizacją jest prawo kanoniczne. Od 1980 roku związany był z dyplomacją Stolicy Apostolskiej, pełniąc posługę w Senegalu, Liberii, Kolumbii, Niemczech i Rumunii. Następnie powrócił do Watykanu, gdzie 25 marca 1993 r. objął funkcję radcy nuncjatury w Sekretariacie Stanu.
7 lutego 1994 r. papież Jan Paweł II mianował go stałym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a także stałym obserwatorem przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Wiedniu. 12 lipca 1999 r. został nuncjuszem apostolskim w Wybrzeżu Kości Słoniowej i Nigrze, a kilka dni później również w Burkina Faso, jednocześnie otrzymując godność arcybiskupa. Sakrę biskupią przyjął 25 września 1999 roku.
10 maja 2004 r. objął urząd nuncjusza na Sri Lance, a od 30 grudnia 2008 r. reprezentuje papieża w Syrii. 19 listopada 2016 r. papież Franciszek włączył abp. Zenariego do Kolegium Kardynalskiego, przydzielając mu kościół tytularny Santa Maria delle Grazie alle Fornaci fuori Porta Cavalleggeri. Uczestniczył w konklawe w 2025 roku, które dokonało wyboru papieża Leona XIV.
Kolegium Kardynalskie – skład i statystyki
Od 5 stycznia Kolegium Kardynalskie liczy 245 kardynałów, z czego 122 posiada prawo udziału w ewentualnym konklawe, a 123 jest tego prawa pozbawionych.
Najstarszym kardynałem jest 100-letni Włoch Angelo Acerbi, emerytowany nuncjusz. Najmłodszym członkiem Kolegium pozostaje 45-letni greckokatolicki biskup z Ukrainy, Mykoła Byczok CSsR, który na codzień posługuje w Australii.
Źródło: misyjne.pl / tk

Skomentuj artykuł